GRACIE RICKSON

Paweł Sawicki, Informacja własna

2009-08-22

Rickson Gracie jest jednym z najlepszych zawodników w historii BJJ. Do dzisiaj wielu jego uczniów dziwi się z jaką łatwością potrafi ich poddawać. Na seminariach często pokazuje swoje techniki a zwłaszcza te które są innym nie znane. Przedstawiam wam profil jednego z najlepszych wojowników wszech czasów. Wzrost: 178cm. Waga: 85kg. Data urodzenia: 21.11.1959


Rickson, syn Helio Gracie, urodził sie w sali Gracie ju-jitsu. Kiedy miał 6 lat zaczął pobirać nauki ju-jitsu, wcześniej ojciec bawił się z nim na macie "ucząc" co podstaw BJJ. Kiedy Rickson osiagnął wiek 15 lat sam zaczął nauczać najskuteczniejszej walki chwytanej, a  w wieku 18 lat otrzymał swój czarny pas. Jako pierwszy, 20-sto letni wówczas  Rickson wygrał walkę ze sławnym 230 funtowym Brazylijczykiem Zulu który miał do tej pory w rekordzie ponad 140 walk, i żadnej porazki. Po tym zwycięstwie, Rickson zyskał sławę najlepszego brazylijskiego freestylowego fightera, odcisnął swoje piętno na historii Gracie Jiu-Jitsu i wyzwaniu Graciech. Pięć lat potem Zulu zażądał rewanżu lecz ponownie przegrał z Ricksonem w Maracanazinho przed oczami 20,000 ludzi...

Rickson jest  posiadaczem siódmego stopnia czarnego pasa klasy mistrzowskiej w rodzinie Gracie, dodam że zwycięzca UFC1 Royce ma tylko piąty poziom. Jego technikę mozna uznać za najpiekniejszą ekspresje stylu Gracie ju-jitsu na swiecie. Do dzisiaj zaskakuje wielu młodych adeptów BJJ swoimi technikami czy ucieczkami z zagrożonych pozycji. Jego wielki talent pozwolił mu zostać mistrzem w bardzo młodym wieku. Jak sam mówi jest niepokonany. Stoczył ponad 400 walk na różnych zawodach min.: Jiu-Jitsu tournaments, free-style wrestling, Sambo, open weight free-style competitions, I no holds barred challenge matches. Rickson jest dwukrotnym mistrzem Brazylii w free-style wrestling, Złotym medalistą mistrzostw w Sambo. I na ponad dwie dekady był mistrzem świata Jiu-jitsu w wadze średniej i w kategorii OPEN. Konkurował w japońskim elitarnym Japan Open Vale Tudo, Wygrywał go w latach 94 i 95 japończycy dostrzegli że drzemie w nim duch Samuraja.

W roku 1997 podczas Pride 1 Vale Tudo meczu w Tokyo Dome (47,860 widzów i to JAPOŃCZYKÓW), pokonał słynnego Nobuhiko Takadę, w 4:47 pierwszej rundy przez armbar. Rok później podczas Pride 4 Vale Tudo meczu, Rickson obronił swój tytuł. W najbardziej oczekiwanym rewanzu w historii MMA ponad 50,000 ludzi w Tokyo Dome oglądało jak Rickson pokonuje Takada po raz drugi. W Colosseum w roku 2000, w Tokyo Dome komplet, przed telewizorami blisko 30 million widzów, Rickson walczył z japońskim fighterem Masakatsu Funaki. Gracie pokonał swojego przeciwnika przez RNC w 11:46 pierwszej rundy. MMA wtedy dopiero raczkowało: nie przerywano pasywnego klinczu i pasywnej obrony w parterze.

Oto pełny rekord Ricksona w MMA(9-0-0)

Result,  Opponent,  Method,  Event,  Date,  Round,  Time

Win Masakatsu Funaki Technical Submission (rear naked choke) C2K Colosseum May 26 2000 1 12:49

Win Nobuhiko Takada Submission (armbar) PRIDE 4 October 11, 1998 1 9:30

Win Nobuhiko Takada Submission (armbar) PRIDE 1 October 11, 1997 1 4:47

Win Yuki Nakai Submission (rear naked choke) Vale Tudo Japan 1995 April 20, 1995 1 6:22

Win Koichiro Kimura Submission (rear naked choke) Vale Tudo Japan 1995 April 20, 1995 1 2:07

Win Yoshihisa Yamamoto Submission (rear naked choke) Vale Tudo Japan 1995 April 20, 1995 3 3:49
Win Bud Smith Submission (punches) Vale Tudo Japan 1994 July 29, 1994 1 0:39

Win Dave Levicki Submission (punches) Vale Tudo Japan 1994 July 29, 1994 1 2:40

Win Yoshinori Nishi Submission (rear naked choke) Vale Tudo Japan 1994 July 29, 1994 1 2:52Rickson udowadniał zawsze ze jest jednym z najlepszych nauczycieli sztuk walki. U niego szkolili się i szkolą po dzień dzisiejszy agenci FBI, a także CIA, drużyny S.W.A.T. komandosi, zawodnicy MMA reprezentujący różne style, sportowcy i aktorzy. Praktyczność BJJ w samoobronie jest bardzo rozpoznawalny przez fanów MMA i przydatny w sytuacjach życiowych.
Rickson Gracie ufundował Rickson Gracie International Jiu-Jitsu Association w 1996 czyli po Polsku MIĘDZY NARODOWY ZWIĄZEK JU-JITSU POD PATRONATEM RICKSONA GRACIE, po to by dostarczyć kompletny system Ju-jitsu młodym zawodnikom którzy jeszcze nie mieli przyjemności spotkać sie z tym pięknym sportem. Wprowadza ona jasne zasady rankingowania pasów i testów na ich otrzymanie oraz ustala standarty bjj. Związek ten więc podkreśla, techniczny i filozoficzny aspekt ju-jitsu I ściąga uczniów z całego swiata.


Rickson prezentował swoje mozliwości na różnych turniejach oraz uczył ju-jitsu przy okazji seminariów I specjalnych spotkań przede wszystkim w centrali Rickson Gracie International Jiu-Jitsu w zachodnim Los Angeles. Uczniowie Ricksona uczą się przede wszystkim samo zaufania, odporności psychicznej, zachowywania spokoju.
Możliwe ze jeszcze zobaczymy Ricksona w akcji. W wywiadzie dla Sherdoga powiedział że bardzo ciągnie go do walk i że w następnym roku być może powróci. Mimo ponad 50 lat na karku wciąż udowadnia swoją wyższość nad innymi zawodnikami trenującymi w GI.. Kiedyś nawet powiedział, że umiejętnośći Fedora są ,,nawet, nawet” ale nie wytrzymałby nawet minuty z nim w ringu. Powiedział tez że zbyt luksusowe życie wiodą Big Nog i Axe Murder, a nie mają większych umiejętności umiejętności  niż on sam.
Na dzień dzisiejszy legenda Ricksona Gracie ma międzynarodowy rozgłos. I słusznie bo jest wzorem do naśladowania. Jest żywym przykładem sztuki jaka jest filozofia Gracie Jiu-Jitsu. Z rodziną łączy go silna więź, prowadzi zdrowy tryb życia. Jest przykładem dyscypliny, zaangażowania i relacji sportowych. Mieszka w Rio de Janeiro i tam wraz z rodziną uczy bjj. Wystąpił także w filmie anatomia sztuk walki w którym mistrzowie TKD, muay thai, boksu, karate i kung fu na manekinach mogli sprawdzić jak silnie, jak szybko i jak śmiercionośnie zadają ciosy lub dźwignie. Kron Gracie, syn legendarnego mistrza, stara się podążać drogą swojego ojca jednak na razie ustępuje znacznie swoimi umiejętnościami.
Podsumowując Rickson Gracie jest jedną z moich ulubionych postaci sportów walki a na pewno ulubionym zawodnikiem BJJ. Jest legendą mieszanych sztuk walki oraz brazylijskiego jiu jitsu.
Te cytaty określają w pełni kim jest Rickson Gracie

"Są wielcy wojownicy i jest Rickson Gracie"
Renzo Gracie

"Rickson jest jedynym człowiekiem, do którego mam szacunek na macie"
David "Tank" Abbot, najbrutalniejszy zawodnik vale tudo.