SEVERN, DAN

Paweł Sawicki, ufc.pl

2009-11-10

Dan Severn jest legendą UFC. Toczył świetne pojedynki z Roycem Gracie i Kenem Shamrockiem. Niewątpliwie zasłużył sobie by zostać członkiem galerii sław UFC. Walczył wiele lat i jeszcze teraz sporadycznie pojawia się w ringu.

Dan "The Beast" Severn urodził się 8 czerwca 1958 roku. Walczył w ponad 100 walkach na zasadach MMA i jeszcze nie zawiesił rękawic na kołku. Karierę w MMA zaczynał od występu podczas UFC 4 które było galą turniejową. Przeszedł jak burza przez drabinkę i w finale spotkał się z uważanym wtedy za najlepszego zawodnika MMA na świecie Roycem Gracie. Wcześniej pokazał że brazylijskie jiu-jitsu nie jest mu tak obce jak innym i pokonywał rywali przez duszenia. W finałowej walce przez ponad 15 minut starał się postawić opór wielkiemu mistrzowi walcząc w jego gardzie. Wtedy pokazał że będzie liczącym się zawodnikiem UFC. Podbiłe serca fanów dwoma suplesami na Maciasie.

The Beast powrócił na UFC 5 gdzie wystartował w kolejnym turnieju. Potrzebował zaledwie 9 minut by rozprawić się z trzema rywalami i wygrać cały turniej. W nagrodę za wygranie turnieju zmierzył się z Kenem Shamrockiem w walce o tytuł na gali UFC 6.

Walka z Shamrockiem trwała niewiele ponad 4 minuty. Shamrock zakończył ją gilotyną i pokazał kto jest lepszym fighterem, zdobywając pas UFC Superfight.

Severn potem wystąpił jeszcze w jednym turnieju UFC na gali Ultimate Ultimate 1995. Paul Valerans poddał się dosyć szybko po trójkącie rękoma a potem przyszła kolej na barowego potwora i fenomenalnego punchera Davida "Tanka" Abbota. Dan przez 18 minut unikał nokautujących bomb groźnego Tanka i po 18 minutach to na jego zwycięstwo wskazali sędziowie. W finale spotkał się z Olegiem Taktarovem zwanym także niedźwiedziem polarnym. Po 30 minutowej walce znowu to jego ręka powędrowała w górę. Na UFC 9 ponownie spotkał się z Kenem Shamrockiem a stawką tego starcia był ponownie tytuł mistrza UFC superfight.

Tym razem Dan nie dał się tak łatwo zaskoczyć Shamrockowi i mieliśmy 30 minut wyrównanej walki. Sędziowie wskazali jednak na zwycięstwo Severna, który został nowym mistrzem UFC. Po tej gali Severn postanowił odpocząć od oktagonu i zawalczył 4 razy poza granicami UFC. Wrócił na galę UFC 12 gdzie zmierzył się o swój pas z Markiem Colemanem. Coleman bardzo szybko pokonał mistrza przez duszenie i po niecałych 3 minutach mógł cieszyć się z wywalczonego mistrzostwa UFC.

Po porażce z Colemanem Severn opuścił UFC i zaczął się pojedynkować na innych galach MMA zarówno w USA jak i w Japonii. W tamtym czasie walczył z takimi sławami jak: Jeremy Horn(remis), Ebenezer Braga(zwycięstwo), Paul Buentello(zwycięstwo) a potem dostał zaproszenie na pierwszą galę PRIDE. W tej japońskiej organizacji jego przeciwnikiem był znany z UFC Kimo Leopoldo. Walka zakończyłą się remisem po 30 minutach. Potem jeszcze dużo walczył na innych galach min: dwukrotnie z Kevinem Rosierem, raz z Patem Miletichem a także przegrał z Joshem Barnettem. Jeszcze raz został skuszony na powró do UFC gdzie zmierzył się w dywizji ciężkiej Pedro Rizzo,w której dość szybko został pokonany przez Brazylijczyka. To była jego ostatnia oficjalna walka w UFC. Potem walczył bardzo dużo ze znanymi przeciwnikami: dwukrotnie z Travisem Fultonem, przegrana z Forrestem Griffinem i uczestnikiem superfightu na UFC FAN EXPO Ulysses Castro, Wes Sims, Justin Eliers, Rubben Villareal,. Ostatnio walczył z mniej znanym,i przeciwnikami a trzy jego ostatnie walki zakończyły się przez decyzję i tylko jedna na jego korzyść. Walczył także dla kanadyjskiej organizacji King of the Cage a obecnie walczy sporadycznie na bardzo małych galach. Podczas gali UFC 52 został ogłoszony członkiem Hall of Fame UFC.

Severn oprócz kariery w MMA zajmował się także karierą w zawodowych zapasach walczył dla NWA(National Wrestling Alliance,) i WWE(World Wrestling Entertaiment) w USA a także dla UWF(Ultimate Wrestling Federation) w Japonii. Był jedynym człowiekiem który w tym samym czasie dzierżył dwa tytuły w różnych sportach: jeden w MMA a drugi w pro-wrestlingu(pas NWA zdobyty w 1995 roku). W WWF walczył w Royal Rumble gdzie wchodził jako 8 i przebywał w ringu 6 minut. Brał także udział w turnieju King of the Ring ale został wyeliminowany w półfinałąch przez The Rocka. W 2000 roku powrócił do NWA i zdobył pas wagi ciężkiej. Brał udział w inauguracyjnej gali TNA vs NWA gdzie obronił swój pas pokonując Kena Shamrocka. Przez pewnien okres był tez właścicielem PWG ale w 2007 roku zrezygnował z pełnienia tej funkcji.

Severn zaskakiwał swoich rywali inteligencją i znajomością technik kończących. Duszenia Severna były tak samo abstrakcyjne dla przeciwników jak te Royca Gracie z czasó UFC 1. Bo kto z nas słyszał o Bulldog Choke czy Jaw Choke. Ponadto wiele swoich walk kończył chwytami zapaśniczymi czyli kluczem na rękę(americana) czy kimurą. Oprócz wspomnianego już arsenału technik kończących Severn był niesamowicie silny o czym świadczą chociażby dwa suplexy na Maciasie. Wiele swoich walk rozwiązywał w parterze bo niegdy nie był nawet w połowie tak świetnym strikerem jak Tank Abbot czy Don Frye.

Oto pełna lista osiągnięć Severna

Amateur wrestling

Mixed martial arts

Professional wrestling