RUTTEN, BAS

Bas "El Guapo" Rutten - ur. 24 lutego 1965 roku w Tilburgu, Holandia. Były mistrz wagi ciężkiej UFC, Król federacji Pancrase z imponującym rekordem MMA 28-4-1, niepokonany w 22 ostatnich walkach. Posiadacz piątego dana w karate kyokushin i drugiego w Teakwondo. Po kontuzji bicepsa, zajął się dziennikarstwem sportowym, przeprowadzając wywiady z czołowymi zawodnikami MMA, gdzie oprócz merytorycznej wartości, towarzyszyło sporo humoru. To wyjaśnia dlaczego niepokonany fighter posiada pseudonim, który w języku hiszpańskim znaczy "przystojniak, amant".

Przygodę ze sportami walki rozpoczął w wieku 14 lat od treningów Karate i Teakwondo. W wieku 20 lat wystartował w walkach w formule Muay Thai, wygrywając czternaście z piętnastu pojedynków. Swoją przygodę z MMA zaczął od turnieju Pancrase w Japonii w 1993 roku. Nie było to jednak to samo MMA, które znamy dzisiaj, gdyż zabronione były uderzenia zamkniętą pięścią w twarz. Wtedy też, z powodu braku wystarczających umiejętności w parterze, odbyły się jego wszystkie cztery przegrane pojedynki w formule MMA, dwukrotnie z Franckiem Shamrockiem, oraz z Kenem Shamrockiem i Masakatsu Funaki z przez poddania. W późniejszych walkach Rutten wygrywał już wszystko, również w rewanżach z Frankiem Shamrockiem i Masakatsu Funaki, która to walką określana jest jako najlepsza w całej historii Pancrase. Został trzykrotnym Królem Pancrase, odchodząc z organizacji jako najbardziej dominujący zwycięzca.

W UFC zadebiutował w roku 1999, na gali UFC 18. W swojej pierwszej walce w oktagonie pokonał Tsuyoshi Kohsaka przez nokaut w pierwszej rundzie. Jego druga walka była znacznie trudniejsza, jednak stawką był tytuł mistrza. Bas Rutten pokonał przez decyzję Kevina Randlemana, zostając mistrzem UFC w wadze ciężkiej. Nie miał jednak okazji bronić tego tytułu, ponieważ z powodu bardzo poważnego urazu, i długiej operacji bicepsa, dalszy udział w walkach został zakazany przez lekarzy.

 


 

Po zakończeniu kariery Bas zajął się aktorstwem, trenowaniem zawodników oraz dziennikarstwem sportowym. Prowadził wywiady z zawodnikami gali Pride, stając się ulubieńcem telewidzów ze względu na ogromne poczucie humoru i doświadczenie. Obecnie Bas Rutten współprowadzi program Inside MMA na HDNet, oraz zajmuje się komentowaniem gali Dream na kanale HDNet.

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.