WYWIAD Z KAROLINĄ ZAWODNIK

Udało się nam przeprowadzić wywiad z jedną z najlepszych, jeśli nie z najlepszą, grapplerek w Polsce. Zawodniczka Berserker's Team Szczecin Karolina Zawodnik przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Grapplingu w Skale i mimo morderczych treningów i obowiązków zawodowych znalazła dla nas chwilkę czasu. Do zawodów pozostało niewiele czasu, więc serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za poświęcenie nam czasu i zachęcamy do przeczytania wywiadu. Trzeba przyznać, że lista osiągnięć zawodniczki jest imponująca, gdyż posiada ogrom medali. Gdyby nasi piłkarze przywozili chociaż 1/10 tego co przywiozła Karolina... Zdjęcie dzięki uprzejmości Małgorzaty Wojciechowskiej.

 

 

Witam. Na początek prosimy, aby Pani przedstawiła się naszym czytelnikom.

Witam serdecznie wszystkich czytelników. Posiadam purpurowy pas w brazylijskim jiu-jitsu, który został nadany mi w 2009 roku na obozie letnim przez naszego trenera Piotra Bagińskiego, a oto moje osiągnięcia:

2005 3m Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Judo
2006 1m. Mistrzostwa Polski w Submission Fighting
2006 2m. Polska Liga Brazylijskiego Jiu Jitsu
2006 1m. 3 Puchar Berserkerów w Brazylijskim Jiu Jitsu
2007 1m. Polska Liga Brazylijskiego Jiu Jitsu
2007 1m. Mistrzostwa Polski Submission Fighting
2007 1m. Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu
2007 1m. 4 Puchar Berserkerów w Brazylijskim Jiu Jitsu
2008 2m. Mistrzostwa Europy w Brazylijskim Jiu Jitsu (Lizbona)
2008 1m. Mistrzostwa Polski w Submission Fighting
2008 1m. Puchar Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu
2008 1m. Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu
2008 2m. Mistrzostwa Europy w Submmision Fighting (Kraków)
2008 3m. Mistrzostwa Świata w Grapplingu (Szwajcaria) w gi i w no gi
2009 2m. Mistrzostwa Europy w Brazylijskim Jiu Jitsu (Lizbona)
2009 2m. Polska Liga Brazylijskiego Jiu Jitsu
2009 1m. Memoriał Helio Grace
2009 1m. Mistrzostwa Polski Submmision Fighting
2009 1m. Puchar Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu
2009 1m. Mistrzostwa Europy w Brazylijskim Jiu-Jitsu (Szwajcaria)
2009 1m. Mistrzostwa Europy w Brazylijskim Jiu-Jitsu (Szwajcaria) kategoria open
2009 1m. Mistrzostwa Polski w BJJ
2009 3m. Mistrzostwa Świata w grapplingu w no gi
2009 1m. Mistrzostwa Świata w grapplingu w gi
2009 1m. Mistrzostwa Polski w no gi i w open
2009 1m. Mistrzostwa Poslki w gi i w open
2010 1m. Liga BJJ
2010 1m. Puchar Polski w grapplingu w no gi i w open
2010 1m. Puchar Polski w grapplingu w gi i w open

Jak się zaczęła Pani przygoda ze sportami walki?

Już od najmłodszych lat interesowałam się sportami walki pierwszą moją przygodą było uczęszczanie na zajęcia tradycyjnego jiu-jitsu w późniejszym czasie zapisałam się na kick boxing. W 2003 roku zaczęłam studia w Szczecinie, kierunek wychowanie fizyczne. Po rozpoczęciu studiów szybko zainteresowałam się sekcją AZS judo Szczecin. To tam poznałam osoby, które obracają się w kręgu chwytanych sportów walki i w ten sposób trafiłam na brazylijskie jiu-jitsu.

Jak Pani ocenia poziom sportowy i organizacyjny zawodów grapplingowych w Polsce?

Myślę, że są na wysokim poziomie i z roku na rok ich ten poziom rośnie. Również zawodnicy na tych zawodach prezentują co raz to większe umiejętności. Jest więcej kategorii wagowych i podziałów na pasy. Polscy grapplerzy co raz bardziej liczą się na arenie światowej i sądzę, że to również z tego względu iż u nas w Polsce tak jak mówiłam jest bardzo wysoki poziom.

Czy w Polsce opłaca się walczyć w grapplingu?

Hmmm pytanie jest dość ciężkie ponieważ z tego sportu nie ma żadnych materialnych korzyści, robimy to tylko dlatego, że kochamy tą dyscyplinę i jest to nasza pasją. Przede wszystkim brakuje dofinansowań do wyjazdów na zawody, a na nie wyjeżdżamy raz na miesiąc. Możemy jedynie liczyć na prywatnych sponsorów, więc jak już o tym mowa to dziękuję firmie ADIDAS która zainteresowała się moją osobą i będzie mnie wspierała w mojej przygodzie z BJJ. Sytuacja w Polsce powoli się zmienia jeżeli chodzi o MŚ w grapplingu organizowanych przez FILA, ponieważ kadra polski została sfinansowana przez PZZ. Zostały opłacone licencje, wpisowe, hotel, wyżywienie za co dziękujemy. Teraz tylko trzeba dobrze zawalczyć i przywieź z Krakowa jak najwięcej medali J

Jak udaje się Pani godzić pracę z treningami? 

Nie powiem, że jest łatwo, często wychodzę do pracy z torbą spakowaną już na trening, który odbywa się o godzinie 19:45. Wychodzę z domu o 7, a zazwyczaj wracam przed 23. Tak wygląda mój dzień od poniedziałku do piątku. Trenuję 6 x w tygodniu 2,5h dziennie, 2 x w tygodniu siłownia plus jeden raz w tygodniu interwał.

Jaką dietę Pani stosuje?

Staram się odżywiać zdrowo i stosuje dietę białkową. Piję trzy razy dziennie białko, na śniadanie standardowo płatki owsiane J a główne dania to zazwyczaj duszone mięso z warzywami. Musze trzymać wagę więc zwracam uwagę na to co jem.

Kiedy przyjdzie czas na założenie rodziny?

Mam 27 lat i swoją karierę planuję jeszcze na około 6 lat, a co życie pokaże to nigdy nie wiadomo:)

Trenuje Pani w jednym z najlepszych klubów w Polsce. Z kim Pani najchętniej sparuje, kto jest Pani trenerem?

Wszyscy berserkerzy w klubie przykładają cegiełkę do tego, że osiągam takie sukcesy, za co bardzo im dziękuję! Mam bardzo dużo sparing partnerów na wysokim poziomie dlatego ciężko tu wszystkich wymienić. Moim trenerem jest Piotr Bagiński i dzięki jego pracy osiągnęłam to co mam. Za co bardzo mu dziękuję!!! Jest człowiekiem, który wkłada w to dużo serca i chodź czasami daje nam ostro popalić myślę, że to właśnie dzięki temu jesteśmy najlepsi w Polsce i nie tylko!!!

Jak znajomi odbierają wiadomość, ze łamie Pani ludziom kości na macie?
Czy to zaciekawia ich czy może wręcz odstrasza?

Hehe, z tym łamaniem kości to bym nie przesadzała. Myślę, że nie odstrasza, a raczej wzbudza ciekawość i szacunek J moi uczniowie są pod wrażeniem, że naucza ich taka pani J

Podobno kobiety nie nadają się do SW. W Polsce wciąż kobiety nie są mile widziane na ringach. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

Powiem tylko tyle, że takie opinie wypowiadają najczęściej ludzie, którzy nie mają z tymi sportami za wiele wspólnego. Na całym świecie kobiety walczą na wysokim poziomie. A jeżeli ktoś nie dowierza to zapraszam na sparing w sobotę na 11 J tam nie tylko ja mogę pokazać co potrafią dziewczyny, ale także moje klubowe koleżanki: Sandra Paszkiewicz i Irena Press 

Na co pozwala sobie Pani poza okresem startowym?

Nie mam okresu poza startowego, cały czas ciężko trenuję. Oczywiście czasami wychodzę ze znajomymi do jakiegoś pubu, ale wszystko jest w granicy rozsądku.

Dziękuję wszystkim, którzy trzymali i trzymają za mnie kciuki. Jeszcze raz dziękuję mojemu sponsorowi czyli firmie ADIDAS !!!


 

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.