UFC: 10 NAJLEPSZYCH PODDAŃ W ROKU 2010

Najbardziej wyrafinowany sposób na zakończenie walki we wszystkich sportach walki - wygrana poprzez poddanie się jednego z zawodników zawsze budzi respekt i uznanie widowni. Przeciwnik powalony na ziemię z malującym się na twarzy "Co się stało?" to widok, którego życzy sobie każdy fighter przed walką. Prezentujemy Wam "10 SUBMISSIONS OF 2010", które szczególnie zapadłby w pamięć widzom. Autorem zestawienia jest federacja UFC.

10 - Jim Miller daje popalić Oliveirze

Miller czuł się dość niedoceniany przed jego walką z niepokonanym Oliveirą na UFC 124. Pomimo swojej serii zwycięstw w oktagonie, był widziany przez wielu jako zwykła oferma. Jaka była ostateczna odpowiedź Jima? Miller na początek został kopnięty kilka razy w głowę, lecz następnie sprowadził Oliveirę do parteru i wykończył go zakładając dźwignię na kolano w mniej niż 2 minuty walki. Nie oczekujcie jakiegokolwiek niedoceniania Millera w najbliższych pojedynkach!

9 - David z nowym stylem przeciwko Boetschowi
Dobrze znany z występów w wrestlingu, Phil Davis również zbiera od nas pozytywne oceny. Nic w tym dziwnego skoro trzy spośród jego pięciu "wykończeń" odbyły się poprzez "zablokowanie". W jego niedawnej walce na UFC 123 w listopadzie, "Pan Wspaniały" założył kimurę - klucz na rękę, zmodyfikowaną przez siebie. Od tego czasu jego rywal, Tim Boetsch jest przezywany "The Philmura".

8 - Palhares przedstawia Drwalowi skrętówkę

Jeżeli słyszałeś, że w UFC jest fighter, którego nie chcesz mieć koło swoich nóg, chodzi najprawdopodobniej o Rousimara Palharesa. W marcu dał popis swych umiejętności w śmiertelnie szybkiej dźwigni skrętowej na staw skokowy. Zajęło mu to jedyne 45 sekund. Wszycy byli świadkami jak wielkiego spustoszenia jest w stanie dokonać chwyt z tajników brazylijskiego jiu-jitsu.

7 - Dollaway zatrzymuje się na moment by wykończyć Doerksena

Wszyscy fani fightera CB Dollaway'a czekali na jego powrót ze wspaniałą wygraną poprzez poddanie przeciwnika. Dostali to na UFC 119 we wrześniu, kiedy Dollaway pokazał na co go stać. Zmusił do zakończenia walki weterana jiu-jitsu, posiadacza czarnego pasa Joe'a Doerksena. Stosując gilotynę cierpliwie znosił próby kontrataku Kanadyjczyka, by następnie zakończyć wszystko w drugiej minucie i trzynastej sekundzie pierwszej rundy.

6 - Lesnar wykańcza Carwina

Po zebraniu istnych batów od Shane'a Carwina w pierwszej rundzie ich lipcowej walki, Brock Lesnar musiał przemyśleć kilka spraw. Zestawił swe mocne strony ze słabościami i zlikwidował je, co dało wspaniały efekt w kolejnej odsłonie pojedynku. Pokazał wszystkim swoje serce miażdżąc Carwina i kończąc sprawę pamiętnym duszeniem trójkątnym.

5 - Bocek wygrywa walkę z Hazalettem


Mark Bocek sprawił, że jego walka z Dustinem Hazalettem na UFC 124 od razu przeszła do parteru. Mark wykonał niesamowicie szybkie duszenie i pozbawił złudzeń swego przeciwnika. Dzięki temu zyskał sobie tytuł jednego z najlepszych tzw. "ground fighers".

4 - Lytle zaskakuje Fostera i Browna

Na UFC 110 w Australii i UFC 116 w Las Vegas, Lytle pokazał się dwa razy z najlepszej strony. Jego najważniejsi w karierze przeciwnicy - Brian Foster i Matt Brown - byli przekonani, że będzie on próbwał wykończyć ich poprzez "toe-to-toe slugfest". Nastawieni na tę taktykę, byli przygotowani na odparcie ataku. Jak wielkie było ich zdziwienie, kiedy Lytle wykańczał Fostera poprzez prosty "leglock". Nic nie pomogło także Brownowi, który stał się ofiarą "armlocka" i w wyniku tego chwytu niechlubnie przegrał.

3 - Hughes pokazuje starą szkołę Almeidzie

Jeśli powiedziałbyś komuś przed UFC 117, że Ricardo Almeida ulegnie Renzo Graciemu i jego jiu-jitsu, prawdopodobnie zostałbyś wyśmiany. Lecz to jest właśnie to co zrobił Hughes, miażdżąc Almeidę w stójce, powalając go i wykonując efektowne duszenie. Ten właśnie chwyt wprawił Almeidę w głęboki sen... Zapytany o zwycięstwo, Huges uśmiechnął się i wzruszając ramionami odrzekł krótko: "stary wrestlerski chwyt".

2 - Cole Miller wykańcza Dana Lauzona wyjątkowo efektownie

Nie często mamy okazję widzieć odwrócone trójkątne duszenie oraz kombinację kimury, lecz jeżeli już jesteśmy świadkami czegoś takiego - musi to być piękne. Kiedy Cole Miller pokazał Danowi swoje magiczne sztuczki, ten nie miał innego wyjścia niż poddać walkę. W wyniku tej potyczki, Cole stał się autorem jednego z najbardziej widowiskowych wykończeń tego roku, a może i w historii.

1 - Silva broni tytuł dzięki poddaniu Sonnena z ostatniej rundy

Być może finish Millera był bardziej widowiskowy, lecz nie można Silvie odmówić niesamowitego ducha i woli walki. W ostatniej rundzie zmusił przeciwnika do poddania się. Anderson Silva poprzez duszenie trójkątne pozbawił Sonnena złudzeń w trzeciej minucie i trzyanstej sekundzie ostatniej rundy. Było to bardzo widowiskowe, a atmosfera pojedynku dodatkowo spotęgowała to niesamowite zwycięstwo (na zdjęciu).
 

Ponadto warto wymienić poddania z następujących pojedynków:


Daniel Roberts-Mike Guymon, Cole Miller-Ross Pearson, Charles Oliveira-Efrain Escudero, Dennis Siver-Andre Winner, Charles Oliveira-Darren Elkins, Joe Lauzon-Gabe Ruediger, Paulo Thiago-Mike Swick, Chris Leben-Yoshihiro Akiyama, Cody McKenzie-Aaron Wilkinson, Paul Sass-Mark Holst, Evan Dunham-Efrain Escudero, Nick Pace-Will Campuzano, Kenny Florian-Takanori Gomi, Rafael Dos Anjos-Terry Etim, Joe Doerksen-Tom Lawlor, Brian Stann-Mike Massenzio, Ricardo Romero-Seth Petruzelli, Alan Belcher-Patrick Cote, Nate Diaz-Marcus Davis.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.