KENDO NA OLIMPIADZIE POKAZOWO?

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wywiadu z panem Fujio Cho - Honorowym prezesem japońskiego giganta motoryzacyjnego Toyota. Wywiad został przeprowadzony w kontekście zbliżających się igrzysk olimpijskich oraz wyzwań i możliwości jakie za sobą niosą, jednak i w tej rozmowie znalazło się trochę miejsca na Kendo.

Kazuo Ogoura: W szkole średniej trenował pan Kendo, a potem wspierał klub Kendo na Uniwersytecie Tokijskim. Podobno do dziś wykonuje pan po 300 powtórzeń ćwiczeń bambusowym mieczem każdego dnia bez wyjątku. Czy chciałby pan, aby Kendo zostało dyscypliną olimpijską?
Fujio Cho: Cóż, wydaje mi się, że Kendo może trochę różnić się od Judo i innych sztuk walki obecnych na Olimpiadzie.

- Niektórzy uważają, że lepiej by było nie wprowadzać Kendo w poczet sportów olimpijskich, tak by zachować ducha tej sztuki.
FC: To prawda, uważam, że są wady i zalety czynienia Kendo bardziej międzynarodowym.

- By uczynić Kendo bardziej międzynarodowym trzeba by dokładnie sprecyzować punkty, które decydują o wygranej – wydaje się to dosyć skomplikowane.
FC: W Kendo figuruje termin “Jedność ducha, miecza i ciała”. Oznacza on, że w momencie wykonywania ataku konieczne jest całkowite zgranie tych trzech elementów.  „Duch” oznacza ducha walki z pełną determinacją. Jeżeli tego zabraknie nawet trafione ataki nie są uważane za poprawne. „Miecz” odnosi się do miejsca na bambusowym mieczu, którym trafia się przeciwnika. Uderzanie podstawą, lub końcówką miecza jest niedozwolone. „Ciało” natomiast dotyczy poprawnej sylwetki. Bardzo ważne jest by stać prosto z biodrami naprężonymi do środka. Obecność tych trzech elementów jest konieczna by uzyskać punkt.

- Wygląda to na bardzo wymagający sport.
FC: Zdecydowanie. Gdy osoby wprawione w Kendo walczą ze sobą, wyraźnie widać, że zamiast zasypywać się uderzeniami, każdy ich ruch przepełniony jest pewną postawą. Jest to trochę inne niż w szermierce, gdzie po trafieniu przeciwnika zapala się lampka oznaczająca zdobycie punktu. Gdyby kiedyś wprowadzić takie zmiany w Kendo, to tak naprawdę przestałoby to być Kendo.

- Więc poza wygraną wymagana jest też pewna estetyka. Sama wygrana nie wystarcza.
FC: Tak jest, ponieważ w Kendo aspekt duchowy jest równie ważny, co fizyczna strona tego sportu.

- Osobiście chciałbym by jakoś udało się ująć tą duchowość Kendo na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Można na przykład rozważyć wprowadzenie Kendo na igrzyska w formie pokazowej dyscypliny.
FC: Tak, to zdecydowanie dobry pomysł.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.