YOKOZUNA HAKUHO WYGRAŁ 29. PUCHAR CESARZA (VIDEO)

Redakcja, Informacja własna

2014-05-27

Yokozuna Hakuho Sho w wieku 29. lat wygrał swoje 29. prestiżowe zawody o Puchar Cesarza. Jego rywalem w finale był Yokozuna Harumafuji Kohei. Obaj zawodnicy pochodzą ze stolicy Mongolii Ułan Bator, obaj są bardzo doświadczeni, gdyż ich debiut przypadł na 2001 rok, obu przysługuje najwyższy tytuł jaki można zdobyć w profesjonalnym sumo - Yokozuna (wielki mistrz).

- Nie wygrałem poprzedniego turnieju i bardzo się źle z tym czułem. - powiedział po zwycięstwie Yokozuna Hakuho. - W ostatnim dniu zawodów byłem już bardzo zmęczony. Teraz chcę odpocząć i najeść się mięsa. Jestem coraz bliżej dogonienia rekordu legendarnego Taiho, który wygrał te zawodu 32 razy. Na swój sukces muszę pracować coraz ciężej, młodzi zawodnicy stają się coraz większą konkurencją. - podsumował swój występ zawodnik.

Profesjonalni zawodnicy sumo sześć razy w ciągu roku biorą udział w rozgrywanych w miesiącach nieparzystych turniejach o Puchar Cesarza, będących prawdziwym świętem dla entuzjastów sumo w całej Japonii. Trzy spośród zawodów rozgrywane są w Tokio (styczeń, maj, wrzesień), natomiast pozostałe w Osace (marzec), Nagoi (lipiec) oraz w Fukuoce (listopad). Każdy turniej jest rozgrywany w ciągu 15 kolejnych dni. Każdy z zawodników dwóch najwyższych dywizji toczy jedną walkę dziennie (w sumie 15 walk), natomiast zawodnicy niższych dywizji toczą po siedem walk. O aktualnym miejscu zapaśnika w rankingu decyduje wynik uzyskany w turnieju cesarskim.

Finałowa walka: