DWIE WYSTAWY I POKAZ SZERMIERKI SAMURAJSKIEJ

Pokaz tradycyjnej szermierki samurajskiej Batto-do i nowoczesnej sportowej szermierki japońskiej Chanbara uświetni imprezę na zamkniętym odcinku ul. Świętojańskiej w sobotę 14 czerwca. Pokaz na scenie ok. godz. 15.00.

Tradycyjna szermierka samurajska Batto-do to prawdziwa szermierka samurajska W praktyce tej sztuki walki odrzucono wszelkie ćwiczenia w seiza (siad), technikę pozbawiono elementów „ozdobnych”, zwracając uwagę na skuteczność i prostotę. W Battodo ćwiczy się na stojąco, stosunkowo szybko przechodząc do praktyki ostrym mieczem zwanym obecnie Shinken (żywe ostrze). Mistrzem szermierki, który najbardziej przyczynił się do popularyzacji Battodo w Japonii po II wojnie światowej był Taizaburo Nakamura (1911-2003) instruktor szermierki z Akademii Toyama. Wydał on wiele książek na ten temat. Dał mnóstwo pokazów Battodo, pozostając aktywny prawie do końca swojego długiego życia.

Chanbara to młoda dyscyplina sportu, która zrewolucjonizowała zawody szermiercze. Nie ma w nich ciężkich, krępujących ruchy ochraniaczy ani zasad przeszkadzających w spontanicznej walce. Pojedynki w Chanbarze są szybkie, dynamiczne i widowiskowe pozostając bezpiecznymi. Jest to prężnie rozwijająca dyscyplina. Uprawiana jest na wszystkich kontynentach, a od ponad 20 lat rozgrywane są mistrzostwa świata. Jeśli Tokyo otrzyma prawo do organizacji Igrzysk w 2020 roku, może stać się dyscypliną olimpijską.

Na zachętę trochę zdjęć oraz fragment pokazu.

„Sztuka walki walki o sztukę” w Centrum Integracja w Gdyni wystawa od 14 czerwca do 24 lipca br.

Ekspozycja z szybkimi szkicami przedstawiającymi postacie samurajów i praktyków różnych sztuk walk w tym karate. Koncepcja tych prac ma wiarygodnie odzwierciedlić ruch lub dany moment, dlatego szkice wykonano z podobna energia i szybkością jak cięcia zadawane mieczem lub techniki karate. Jest to zapis chwili ale nie za pomocą aparatu fotograficznego lecz jak sadze medium bardziej odpowiedniego w tym wypadku. W doborze środków i technik inspirowałem się kaligrafią japońską i orientalnym malarstwem tuszem. Dziedziny te wymagają perfekcji, a każdy błąd jest bardzo widoczny podobnie jak w praktyce sztuk walki.

Ostatnio cykl rozszerzono o prace odzwierciedlające wpływ pop kultury na wizerunek praktyków sztuk walki. Prace te nieco inne pod względem doboru mediów nieco różnią się od reszty lecz stanowią wspaniałe dopełnienie całej serii.

Część z tych szkiców była wykorzystywana w publikacjach na temat szermierki samurajskiej battodo i skryptach szkoleniowych szkoły samurajów.

„Anioły” w Caffe Anioł w Gdyni. Wystawa od 14 czerwca do 4 lipca.
Wernisaż sobota, 14 czerwca o godz. 17.00.

Serię prac autor poświęcił postaci anioła którego uskrzydlona sylwetka podnosi figurę ludzką do rangi symbolu.

Część prac była inspirowana wierszem Z.H. zatytułowanym „siódmy anioł”. Wiersz ten zasadniczo opowiada o aniele przemycającym dusze grzeszników do nieba można jednak rozpatrywać tekst mniej dosłownie, jako metaforę konfliktu między sumieniem jednostki a niemoralnym społeczeństwem tworzącym skostniały i bezwzględny system. Wbrew wielu deklarowanym opiniom nie respektuje się norm, ucieka się od odpowiedzialności i relatywizuje wartości. Premiuje się oportunizm i konformizm. Standardy moralne inne niż te które po cichu dyktuje nam współczesność, wydają się być anachroniczne i bezsensowne.

Generalnym zmysłem było oddanie że zarówno dawniej jak i dzisiaj, nasza rzeczywistość zdaje się być tylko cynicznym żartem. Jednak obecność „aniołów”, których jest tak niewielu sprawia niejednokrotnie, że w ogóle da się tutaj jakoś przetrwać. Oczywiście nie chodzi tutaj o faktyczne anioły tylko o dobrych, porządnych ludzi, którzy jeszcze nie muszą się okłamywać by spokojnie spojrzeć w lustro, a którzy zdają się być tak samo rzadcy jak te biblijne istoty. To właśnie tym, nie w pełni ludziom, nie w pełni aniołom autor dedykuję te prace.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.