KRWAWY SPORT W POLSCE

Wiązane dłonie sznurami, zanurzane w żywicy i oplatane szkłem. To sceny rodem z kultowego filmu lat '90 tych 'Kickboxer' z Jean Claude Van Damme’em w roli głównej. Takie sceny już 18. listopada będziemy mogli obserwować na żywo w trakcie III Gali Sportów Walki w Kaliszu. Wtedy odbędzie się pierwsza w Polsce walka na zasadach Muay Boran, w której z reprezentantem serca tajskiego boksu z Tajlandii zmierzy się Arkadiusz Wełna.

KIM JEST WEŁNA ?
Arkadiusz Wełna nie ma łatwego życiorysu, do niedawna prasa rozpisywała się o nim, jako przywódcy jednego z większy w Wielkopolsce gangów, trudniących się w wymuszaniu haraczów.

Grupa Wełny budziła strach wielkopolskich przedsiębiorców, choć sam Wełna, mimo iż zarabiał ze źródeł nielegalnych znany był z tego, że rozdawał pieniądze bezdomnym. Po odsiadce wyroku w Rawiczu, zmienił on swoje życie, co idealnie obrazuje pierwszy odcinek poświęconego mu serialu “Droga” Krzysztofa Gorzkiewicza, który obejrzeć można w sieci:

Zajmuje się on obecnie wyciąganiem młodzieży z rodzin patologicznych poprzez sport, w czym odnosi regularne sukcesy. Angażuje się też w projekty charytatywne, jednym z nich jest ogólnopolskich projekt dobroczynny gwiazd Pomaganie jest trendy, w ramach którego wspólnie z innymi gwiazdami wystąpił w bajce “Mądralińska”:

O Wełnie w ostatnim czasie głośno było z uwagi na aferę dotyczącą walk dzieci na gali w Rawiczu, która szybko okazała się nieudaną prowokacją tamtejszej, lokalnej telewizji, a w którą co później okazało się kompromitacją zaangażowała się Iwona Guzowska. Warto dodać, że całkowite honoraria z walki wieczoru Wełna w ramach angażu w w/w projekt przekaże na rzecz dzieci dotknięte autyzmem, przy fundacji Nowa Nadzieja z Kalisza.
 
CO TO MUAY BORAN?
Muay Boran to antyczna, tajska sztuka walki, mieszająca w sobie lokalne style, to właśnie z Muay Boran wywodzi się obecnie popularna na całym świecie, o wiele mniej brutalna sztuka Muay Thai.

Celem Muay Boran było to by wojownik przetrwał na polu bitwy, po tym, jak w zamieszaniu bitewnym stracił swą broń. Każdy cios Muay Boran miał na celu pokonanie czy zniszczenie przeciwnika, sztuka ta wykorzystywała maksymalną siłę ciosów zadawanych łokciami, kolanami łączenia ich w kombinacje ciosów wraz z głową pięściami stopami i stosowaniu dźwigni, zadawanych z pełną siłą i szybkością.
 
Historia Muay Boran jest bardzo mglista i niejasna, legenda miesza się z prawdą i faktami historycznymi. W wyniku najazdu birmańskiego w 1767 roku, została zniszczona niemal cała pisana historia Syjamu, w tym również dzieje Muay Boran. Skrawki historii, które zachowały się na innych dokumentach tego regionu pozwalają jedynie domyślać się i przypuszczać jak mogły układać się dzieje antycznego Muaythai.
 
nie ulega wątpliwości, że nawet w czasach pokoju techniki Muay Boran miały olbrzymie znaczenie dla tajskiego wojska i monarchii. Można być pewnym, że tajscy żołnierze ćwiczyli sztukę "pola bitwy", jeszcze przed erą Sukhotai (200 pne - 1238), kiedy plemiona tajskie zamieszkiwał tereny południowo-wschodnich Chin. Pierwotna forma Muaythai nosiła nazwę Mai See Sawk. Kolejną formą była Muay Chaiya, które wywodziły się z chinskich systemów walki. W okresie Sukothai datowanym na lata 1238 - 1377 sztuka Muaythai rozwijała się w dalszym ciągu, stając się bardziej zaawansowaną. W erze Sukothai pojawia się Muay Pahuyuth, uważana za najczystsza formę Muaythai. Dla zbiorczego połączenia tych trzech terminów używa się obecnie określenia Muay Boran.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.