SPARINGI NA OBCASACH W WARSZAWIE

Redakcja, fot: Maciej Zdunowski

2014-10-14

Druga edycja Sparingów na Obcasach, obozu sparingowego Brazylijskiego Jiu Jitsu tylko dla kobiet, odbyła się w warszawskim klubie Dragon’s Den w weekend 11-12 października 2014.

We wspólnych treningach wzięło udział prawie tuzin dziewczyn z najlepszych stołecznych klubów Copacabana, Alliance Team i Dragon’s Den oraz reprezentantki innych miast m.in. z Grapplingu Kraków, Vataha Gdynia, Copacabana Łódź i Rio Grappling Club Lubliniec.

Idę Sparingów na Obcasach tłumaczy ich pomysłodawczyni Irena Preiss - jedna z nielicznych Polek posiadających czarny pas, najwyższy stopień w BJJ – Sparingi dają wszystkim trenującym kobietom w Polsce okazję do stoczenia więkzej liczby walk z różnymi dziewczynami z całego kraju. W klubach zwykle jest tylko kilka regularnie trenujących zawodniczek, a na ogólnopolskich zawodach, przy podziałach na kategorie wagowe i stopnie zaawansowania, kobiety toczą często jeden/dwa pojedynki. Dwa dni sparingów to wiele godzin spędzonych na macie, dających nam wyjątkową możliwość by się wspólnie rozwijać przed zawodami.

Czym różnią się treningi kobiet od walk z płcią przeciwną. Sparing z mężczyznami są zupełnie inne. – tłumaczy Preiss – Faceci są zwykle ciężsi, a nawet ważąc tyle samo co kobieta znacznie silniejsi fizycznie. Dodatkowo Jiu Jitsu kobiet jest zupełnie inne od męskiego. Nie tylko stosujemy inne techniki, ale w bezpośrednim starciu jesteśmy znacznie bardziej zacięte od mężczyzn.

Po krakowskiej i warszawskiej edycji, planowane są już kolejne w innych miastach – Sparingi na Obcasach nie podlegają pod żaden z klubów i chcę, żeby odbywały się w różnych ośrodkach Brazylijskiego Jiu Jitsu w całej Polsce. W naszej grupie na Facebooku jest w tej chwili zapisanych prawie dwieście dziewczyn trenujących ten sport. Takie spotkania, nie tylko pozwalają nam się rozwijać i doskonalić w tym co robimy, ale dają nam własną tożsamość. Jeśli będziemy silną, zjednoczoną grupą, otworzy nam to wiele nowych możliwości, poczynając od lepszej komunikacji z organizatorami zawodów, po dużo skuteczniejszą promocję BJJ wśród kobiet.

Warszawską edycję Sparingów na Obcasach panie zakończyły w doskonałych humorach, biorąc udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej w klimatycznej scenerii pofabrycznych budynków przy ul. Grochowskiej oraz oczywiście zdjęciami na samej macie podczas energetycznych sparingów. Informacje o trzecich Sparingach na Obcasach już niebawem.


foto: Monika Kmita

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) obok MMA (Mieszane Sztuki Walki) jest obecnie wiodącym sportem walki w Polsce. BJJ skupia się na realnej walce w parterze - rzutach, zdobywaniu dominującej pozycji i technikach kończących - dźwigniach i duszeniach. Brazylijskie Jiu Jitsu jest sportem nastawionym na rywalizację - w zeszłorocznych Mistrzostwach Polski BJJ w Poznaniu startowało łącznie 1000 zawodników i zawodniczek z całej Polski.

Sparingi na Obcasach to cykliczne obozy dla kobiet, które często we własnych klubach mają ograniczone możliwości trenowania z innymi kobietami. Pierwsza edycja Sparingów odbyła się w czerwcu w Krakowie, druga w październiku w Warszawie. W programie spotkań, oprócz sparingów, są teżwykłady dotyczące sposobu żywienia sportowców, rozciągania, treningu siłowego czy psychologii.

Irena Preiss – organizatorka Sparingów na Obcasach to posiadaczka czarnego pasa BJJ i jedna z najbardziej utytułowanych Polek w tym sporcie, wegetarianka. Reprezentantka Grapplingu Kraków jest byłą mistrzynią świata w Grapplingu w formule GI, wielokrotną mistrzynią Europy w Grapplingu GI oraz NO GI, mistrzynią Europy NO GI oraz wicemistrzynią Europy GI w Brazylijskim Jiu Jitsu w kategorii brązowych pasów. Irena Preiss jest też jedynym polskim arbitrem sędziującym międzynarodowe zawody IBJJF oraz jedyną kobietą w składzie sędziowskim Federacji KSW – największej organizacji MMA w Europie.


foto: Karolina Moskała