PO ME KARATE SHINKYOKUSHIN W WARSZAWIE

Sześć medali seniorskich i jedenaście juniorskich wywalczyli reprezentanci Polski na mistrzostwach Europy w karate shinkyokushin, które odbyły się w dniach 17-18 kwietnia na warszawskim Torwarze. Złoto w kategorii kata mężczyzn zdobył Konrad Kozubowski z Opola, zaś srebro w prestiżowej wadze ciężkiej turnieju kumite dopisze na swoje konto Maciej Mazur z Warszawy.

Z zeszłorocznych mistrzostw Europy w Baku przywieźliśmy dziewięć medali: dwa seniorskie i siedem juniorskich. Progres jest więc widoczny, choć zabrakło wisienki na torcie w postaci złotego medalu w kumite – mówi Bogdan Lubos, trener koordynator polskiej kadry z ramienia Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai. Największe żniwo medalowe w kategorii seniorów zebrali Litwini – 9 medali (w tym 3 złote), Węgrzy – 6 (1 złoto) i Polacy.

Dwuipółtysięczna publiczność w hali Torwar miała okazję obserwować kilku wybitnych przedstawicieli światowego karate shinkyokushin. W najcięższej kategorii bezkonkurencyjny okazał się dwunastokrotny mistrz Europy i trzykrotny zwycięzca Pucharu Świata Valeri Dimitrov, który wygrał w finale po dogrywce z Maciejem Mazurem z Warszawy. Bajeczną techniką i nieszablonowymi pomysłami czarował Marius Ilas z Rumunii. Bliski w przeszkodzeniu mu w wycieczce po złoto był Polak Gerard Will ze Szczytna – obaj zawodnicy spotkali się w półfinale i nawet dwie dogrywki nie przesądziły, kto jest lepszy. Do finału awansował Rumun, a zadecydowała o tym waga – Marius okazał się 6,5 kg lżejszy od przeciwnika.

Niespodzianką była porażka w półfinale Gabora Rózsy z Węgier. Pięciokrotny mistrz Europy w kategorii 70 kg napotkał na drodze po najwyższy laur niezwykle zdeterminowanego Andreia Zinchenko z Gruzji. Gdy wydawało się, że w dogrywce Węgier przechyli szalę zwycięstwa na swoją stronę, do huraganowego ataku zerwał się o głowę niższy Gruzin i niespodzianka stała się faktem. Niepowodzenie Gabora powetowała jego rodaczka Csenge Szepesi, której medale w międzynarodowych turniejach karate można już chyba liczyć na setki. W dwudniowym turnieju wystartowało w sumie blisko 350 zawodników i zawodniczek z 26 krajów. Zawody uświetniła obecność Kenji Midori, prezydenta World Karate Organisation. Zarówno on, jak i inni znamienici goście zwracali szczególną uwagę na doniosłość duchowych aspektów karate.

To coś więcej niż sport. To szkoła charakteru i filozofia życia w zgodzie z takimi wartościami jak szlachetność, sprawiedliwość i poszanowanie dla innych, a także zrozumienie dla sportowych porażek – mówił na ceremonii otwarcia Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W organizacji turnieju pomagał sztab młodych wolontariuszy, członków Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin, współorganizatora imprezy razem z Polską Federacją Karate Shinkyokushinkai.

WYNIKI

Seniorzy

KUMITE KOBIET –55 kg
1. Rita Pivoriunaite (Litwa)
2. Zsofia Szabo (Węgry)
3. Isis Pinilla (Hiszpania) i Diana Maciute (Litwa)

KUMITE KOBIET –65 kg
1. Inga Miksaite (Litwa)
2. Ruta Brazdzionyte (Litwa)
3. Cecilia Wallin (Szwecja) i Lidia Kormondi (Węgry)

KUMITE KOBIET +65 kg
1. Csenge Szepesi (Węgry)
2. Nora Vaznelyte (Litwa)
3. Agata Kaliciak (Wrocław) i Viviana Chirla (Rumunia)

KUMITE MĘŻCZYZN –70 kg
1. Lasha Khachapuridze (Gruzja)
2. Andrei Zinchenko (Gruzja)
3. Gabor Rózsa (Węgry) i George Suciu (Rumunia)

KUMITE MĘŻCZYZN –80 kg
1. Marius Ilas (Rumunia)
2. Tengiz Bastoiani (Gruzja)
3. Gerard Will (Szczytno) i Sascha Decosterd (Szwajcaria)

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.