LECH WAŁĘSA Z ZAWODNIKAMI PUCHARU ŚWIATA W KARATE

W Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” zgromadzili się już karatecy z całego świata. Jutro (6 czerwca) rozegrany zostanie tu VIII Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2015 oraz III Puchar Międzykontynentalny w Kumite. Dzisiaj zawodników odwiedził Lecha Wałęsa, były Prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który objął zawody Honorowym Patronatem. W spotkaniu udział wzięły delegacje m.in. World Koshiki Karatedo Federation, Japan Karate Association, World Traditional Karate-Do Federation, przedstawiciele związków karate tradycyjnego z całego świata.

Pokaz karate tradycyjnego w wykonaniu najlepszych karateków wywarł na prezydencie duże wrażenie. Po pokazie powiedział: „Gdybym był tak wytrenowany jak wy, szybciej dochodziłbym do zwycięstwa. Karate pięknie wygląda i może dawać zadowolenie. Cieszcie się, że macie taki piękny sport i dążcie do zwycięstw, bo satysfakcję w życiu trzeba mieć.”

Prezydent Lech Wałęsa odniósł się do sytuacji sportu w Polsce w kontekście kontrowersji jakie budzi nowa ustawa o sporcie. Wyraził swój sprzeciw przeciwko planowanym zmianom, które dyskryminują sporty nieolimpijskie. „Jestem zniecierpliwiony tą sytuacją. Zrobię ze swojej strony wszystko, żeby te pomysły nie były zrealizowane. Nie może być takiego niezrozumienia dla sportu” – powiedział Lech Wałęsa.

Prezydent odwiedził Dojo w Starej Wsi po raz drugi. Sześć lat temu dokonał uroczystego otwarcia Centrum. Powiedział wówczas m.in.: „Kiedyś, gdy w drugim dniu strajku sierpniowego, dziennikarze zapytali mnie, co my tu robimy, odpowiedziałem, że chcę budować w Polsce drugą Japonię. Dojo w Starej Wsi jest przykładem tego, iż ta idea doskonale się realizuje”.


W VIII Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2015 wystartują karatecy z Argentyny, Armenii, Czech, Brazylii, Kanady, Niemiec, Rosji, Turkmenistanu, Ukrainy, USA i Polski. Nasz kraj reprezentować będą zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w klasyfikacji końcowej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego 2015: Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), Małgorzata Zabrocka (KK Wejherowo), Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) i Rafał Wajda (Krakowski KKT).

W Dojo rozegrany zostanie również III Puchar Międzykontynentalny w Kumite, w którym zmierzą się drużyny kumite z Brazylii, Europy, Panameryki i Polski (Kasper Kawecki – TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki, Jan Kłębek – KKT Polkowice-Lubin, Henryk Pepliński – KKT „Kobu” Wrocław i Dawid Rojowski – Kluczborski KK). Dodatkową atrakcją święta karate w Starej Wsi będzie pokaz tancerzy z Okinawy oraz pokazy karate w wykonaniu naszych specjalnych gości z Japonii.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.