PROTEST POLSKIEGO ZWIĄZKU KARATE

W dniu 1 października br. (czwartek) w Warszawie odbędzie się oficjalny protest członków kadry narodowej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego przeciwko Ustawie o sporcie.

Program:
godz. 13:00 - protest w Ministerstwie Sportu i Turystyki  (ul. Senatorska 14)
godz. 15:00 - protest w Pałacu Prezydenckim - oficjalne zdeponowanie u Prezydenta RP orzełków ze strojów reprezentacyjnych (ul. Krakowskie Przedmieście 48/50)

Dlaczego protestujemy?

Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowało ustawę o sporcie, która dyskryminuje sport nieolimpijski i chce pozbawić statusu PZS czternaście obecnie funkcjonujących Polskich Związków Sportowych w dyscyplinach nie objętych programem Igrzysk Olimpijskich. Mowa tu o Ustawie o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku wraz z nowelizacją z dnia 23 lipca 2015 roku.

Wątpliwości strony społecznej budzi fakt tworzenia polskich związków sportowych, który określony jest w art. 11 Ustawy o sporcie, w szczególności zapis ust. 2 pkt. 4 o konieczności przestawienia „zaświadczenie o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski”. Wymóg ten dotyczy także istniejących związków sportowych w dyscyplinach nieolimpijskich, które mogą poszczycić się wspaniałymi osiągnięciami. Oznacza to, że o tym, kto będzie polskim związkiem sportowym, nie będzie decydował Minister Sportu, tylko Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który jest prywatną organizacją o bardzo złej reputacji regularnie oskarżaną o afery korupcyjne.

To katastrofa dla około 250 tysięcy sportowców dyscyplin nieolimpijskich. A dotyczy to następujących związków sportowych:
1. Polski Zwiazek Ju-jitsu
2. Polski Związek Karate Fudokan
3. Polski Związek Karate Tradycyjnego
4. Polski Związek Kendo
5. Polski Związek Kickboxingu
6. Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego,
7. Polski Związek Mhaythai
8. Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów
9. Polski Związek Snowboardu
10. Polski Związek Skibobowy
11. Polski Związek Taekwon-Do
12. Polski związek Tańca Sportowego
13. Polski Związek Warcabowy
14. Polski Związek Wędkarski

Stracą one status związku sportowego. Kilkaset tysięcy młodych sportowców nie będzie miało prawa do stypendiów państwowych i samorządowych, nagród za wyniki sportowe. Nie będzie mogło być powoływanych do kadry narodowej i reprezentować Polski na arenie międzynarodowej. Stowarzyszenia nie będą mogły organizować zawodów rangi mistrzostw Polski. Sportowcy ze stowarzyszeń nie będą mogli uzyskiwać tzw. klasy sportowej, bardzo ważnej np. przy przyjęciach na studia. Stowarzyszenia nie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie centralne i samorządowe.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.