NAMI BUDO MATSURI I NAMI KENDO TAIKAI 2015

W dniach 24-27 września we Wrocławiu odbywał się festiwal sztuk walki „NAMI Budo Matsuri” organizowany przez fundację przyjaźni polsko-japońskiej NAMI, a objęty honorowym patronatem między innymi przez Polski Związek Kendo.

 Wydarzenie to było nie lada gratką dla polskiego środowiska kendo, ponieważ w jego ramach odbyło się seminarium oraz turniej kendo, których głównym instruktorem i sędzią był pan Hironobu Yamashiro (8 dan hanshi kendo), który jest jednym z największych autorytetów kendo na wyspie Hokkaido, wspierany przez pana Hidefumi Ishizaka (6 dan kendo). Jakby tego było mało w ramach festiwalu odbyło się również seminarium iaido prowadzone przez pana Norio Furuichi (8 dan kyoshi iaido). Zatem na każdego uczestnika czekała możliwość obcowania z mistrzami najwyższej klasy w swojej dziedzinie.

Zgrupowanie z sensei Yamashiro obejmowało łącznie 12 godzin treningowych, w trakcie których szczegółowo zostały omówione zarówno podstawowe zagadnienia i ćwiczenia kendo, jak również kwestie głębsze, na które często nie zwraca się uwagi w trakcie regularnych ćwiczeń a rzutują na ogół techniki. Mimo blokady językowej (sensei Yamashiro nie mówi po angielsku i komunikował się z ćwiczącymi za pośrednictwem tłumaczy), wszyscy byli mocno zaangażowani w ćwiczenia, a entuzjazm i energia jakimi wręcz tryskał sensei skutecznie nadrobiły jakiekolwiek braki w tłumaczeniach.

Na zgrupowanie zgłoszonych było ok. 120 osób, jednak prawdopodobnie z powodu terminu (czwartek i piątek) w poszczególnych treningach brało udział po 60-80 kendoków naraz. Niezależnie od tych niuansów impreza była wielkim sukcesem frekwencyjnym i organizacyjnym i przyczyniła się znacząco do rozwoju polskiego kendo.

26 września odbył się jeden z kluczowych elementów NAMI Budo Matsuri - międzynarodowy turniej NAMI Kendo Taikai, w którym udział wzięli zarówno uczestnicy seminarium kendo jak i zawodnicy przybyli specjalnie, by wziąć udział w rywalizacji. Stanowisko sędziego głównego zawodów objął wizytujący Polskę sensei Hironobu Yamashiro (8 dan kendo hanshi).

Turniej rozegrany został w 3 kategoriach: drużynowej trójek, indywidualnej kyu oraz indywidualnej dan. Poza zmaganiami zawodniczymi dla uczestników i widzów przygotowany został również szereg pokazów i stoisk, w tym iaido, kyudo, aikido, shogi, origami oraz szabli polskiej.

Wyniki turnieju NAMI Kendo Taikai 2015

Turniej drużynowy:

  1. "Warszawa Wschód" (Warszawski Klub Kendo): Maciej Wierzbowski, Kasper Yearwood, Mariusz Wial
  2. Shodokan Olsztyn: Monika Stachowicz, Bartłomiej Gromuł, Rafał Jaśtak
  3. Yokokan Katowice I: Krzysztof Mróz, Wojciech Ritszel, Krzysztof Kaczorowski

Turniej indywidualny kyu:

  1. Łukasz Burzyński (Ryushinkai Wrocław)
  2. Mateusz Niewiadomski (Ryushinkai Wrocław)
  3. Bartłomiej Klamra (Doshinkan Kraków)/ Dawid Leszczyński (Tengukai Poznań)

kantosho:
kobiety: Agata Perzyńska (Sopocki Klub Kendo)
mężczyźni: Michał Krypa (Sopocki Klub Kendo)

Turniej indywidualny dan:

  1. Krzysztof Bosak (Warszawski Klub Kendo)
  2. Mariusz Wial (Warszawski Klub Kendo)
  3. Bartosz Barylski (Bushido Gdynia)/ Wojciech Ritszel (Yokokan Katowice)

kantosho:
kobiety: Monika Stachowicz (Shodokan Olsztyn)
mężczyźni: Kasper Yearwood (Warszawski Klub Kendo)

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.