KSW 32: PODSUMOWANIE ROZPISKI

Arkadiusz Hnida, Informacja własna

2015-10-31

Dzisiaj czeka nas historyczna gala KSW 32. Dlaczego historyczna? Jest na to bardzo prosta odpowiedź, największa organizacja w Polsce, prowadzona przez Martina Lewandowskiego oraz Macieja Kawulskiego, wykracza na nowy teren, poza granice Polski. Pierwsza, wybrana przez włodarzy lokalizacja to Anglia. Na Wembley Arena brytyjscy fani będą mogli poczuć i zobaczyć na żywo markę Konfrontacji Sztuk Walki.

Zadanie jest ambitne, ponieważ KSW startuje od razu na dużej hali, ale rozpiska wygląda bardzo solidnie. Widząc kartę walk, nawet wymagający kibic musi się ostro wysilić, aby znaleźć złe strony zbliżającej się gali KSW 32 'Road To Wembley'. Ponadto na gali zobaczymy dwa starcia o mistrzowskie pasy organizacji KSW, historia 'będzie się pisać na naszych oczach'. Organizatorzy tez zadbali o to, aby w rozpisce umieścić zawodników znanych na Wyspach. Przechodząc do rozpiski, prezentujemy podsumowanie zestawień tej gali.

Mariusz Pudzianowski vs Peter Graham

Znany chyba na całym świecie 'Pudzilla', stanie do drugiej walki za granicami swojej ojczyzny. Będzie to kolejny wielki krok do miana pretendenta do walki o tytuł wagi ciężkiej KSW, jak i kolejne duże wyzwanie na jego drodze. Pudzianowski stanie do drugiej walki, która jest zakontraktowana na trzy rundy, po pięć minut. Tego właśnie żądali kibice. Choć gwiazdor zawodów Strogmanów dość długo nie był na poważnie brany pod uwagę przez fanów jako pretendent do pasa, to wszystko się zmieniło, gdyż Pudzianowski z każdą walką nas zadziwia i przekonuje do siebie. Trzydziestoośmioletni zawodnik, od porażki z Seanem McCorkle wyciągnął słuszne wnioski, zmienił też trenera i otoczenie. Trzy kolejne walki to zwycięstwa po decyzjach sędziów, widzieliśmy multum emocji w walkach z Seanem McCorkle, Olim Thompsonem czy Pawłem Nastulą. W ostatniej walce Pudzianowski stanął do pojedynku z bardzo mocnym parterowcem Rollesem Gracie. Wielu zadawało pytanie, czy Mariusz będzie gotowy na walkę z zawodnikiem typowo parterowym, biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że to jego debiut w pojedynku na dystansie trzech rundach. Polak na szczęście nie musiał się napocić, i już po dwudziestu siedmiu sekundach zadziwił wszystkich nokautując Brazylijczyka. Choć 'Mario' nie stoczył jeszcze pojedynku trzyrundowego, to o jego kondycję nie trzeba się bać, tak jak to było jeszcze jakiś czas temu. Postępy w tej materii, które poczynił, są widoczne w kolejnych pojedynkach.

Australijczyk, legendarny już kickboxer, po podpisaniu kontraktu z KSW nie był od razu dobrze przyjęty przez kibiców za sprawą wieku. Jednak udowodnił, że nie pokrzyżuje mu to planów, aby wykazać się formą polskiej publiczności. W pierwszej walce w KSW, Graham nieszczęśliwe dla Marcina Różalskiego wygrał z nim po kontuzji. Walka ta była wojną, jednak było widać ewidentnie przewagę Polaka. Walka zakończyła się po kontuzji i teraz możemy się tylko zastanawiać co by było dalej. W drugim starciu w Konfrontacji Sztuk Walki Peter stoczył bój z mistrzem organizacji Karolem Bedorfem. W tej walce był on kompletnie skazywany na szybką porażkę, jednak zaskoczył. Choć jego parter nie należy do najmocniejszych, to w stójce parę razy groźnie trafił mistrza. Ten pojedynek Peter przegrał, Karol Bedorf po pełnych trzech rundach wypunktował rywala. Przypomnijmy także, że 'The Chief' w MMA nie toczył pojedynków ze słabymi rywalami, od zawsze stawał do wyzwań. Stoczył chociażby walki z takimi zawodnikami jak Cheick Kongo, Aleksander Emelianenko czy Eric Prindle. Podsumowując, walka zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ zestawienie w stójce dwóch 'gigantów', gwarantuje nam nie lada emocje.

Borys Mańkowski vs Jesse Taylor (Walka o pas kategorii półśredniej)

Kolejny plus gali, zestawienie o mistrzowski pas federacji. Przypomnijmy, zapaśnik z Poznania na początku miał walczyć z Michailem Tsarevem, jednak ten przegrał w słabym stylu, właśnie z Taylorem. Rosjanin już na KSW 30 miał zmierzyć się z 'Tasmańskim Diabłem', jednak na ostatnią chwilę wypadł z rozpiski z powodu choroby. Widać też było, że Rosjanin nie podchodzi do walki profesjonalnie, jak tego wymaga organizacja, ponieważ przyjeżdżając do Poznania, przywiózł dużą nadwagę. Przechodząc do walki, Borys zadziwił wszystkich w poprzednim roku, na gali KSW 27 w rewanżu poddając w drugiej odsłonie Aslambka Saidova, zabierając mu pas organizacji. W kolejnych dwóch walkach Mańkowski zwyciężał także w dobrym stylu. W pierwszej walce obronił tytuł poddając szybko, bo po minucie i dwudziestu sekundach Davida Zawadę, a następnie wygrał na punkty z Mohsenem Baharim. Choć trzeba przyznać, że w ostatniej walce nie obyło się bez problemów z kondycją, ale mogło to być wynikiem wcześniejszej choroby zawodnika klubu Ankos Zapasy Poznań, która przeszedł tuż przed galą. Nie zawiódł fanów, dał dobrą walkę.

Amerykanin może być dobrze znany Polskim fanom z roku 2011, kiedy w ostatniej chwili w zastępstwie wystąpił na KSW 17, wtedy szybko poddał go Mamed Khalidov. Od tego czasu dużo się zmieniło, Taylor miał dobrą serię zwycięstw, a ważne walki zaliczył w Cage Warriors, gdzie zdobył pas. Następnie wywalczył sobie tytuł pretendenta do pasa WSOF, w czołowej organizacji na świecie. Dużo się mówiło, że Amerykanin lada moment zasili szeregi UFC, jednak tak się nie stało, bowiem przyszły aż trzy porażki z rzędu. Pierwsza odniesiona właśnie w walce o tytuł z Davidem Branchem, a potem z Maiquelem Falcao, którego zobaczymy na tej gali. Ostatnie dwa starty 'JT Money' odnotował jako zwycięstwa, poddając w pierwszych rundach swoich oponentów, w tym wspomnianego wcześniej Michaila Tsareva. Choć nie raz mówi się o tym, że KSW stosuje dziwną 'logikę', to teraz fani muszą wypluć te słowa, ponieważ ta zmiana była ukłonem w ich stronę, podniesie jeszcze wyżej poprzeczkę mistrzowi.

Marcin Różalski vs James McSweeney

Można spokojnie powiedzieć, że 'Różal' od początku w organizacji jest wypuszczony na głęboką wodę, a rywale są dla niego wybierani bardzo solidni. Przypomnijmy, do tego zestawienia miało dojść już na KSW 28 w Szczecinie, jednak z walki wycofał się Anglik. Marcin jak wspominaliśmy, w ostatnim boju zmierzył się z Peterem Grahamem. Choć na początku widzieliśmy dobre prowadzenie przez Polaka tego pojedynku, to później jednak na jego nieszczęście doznał kontuzji, która wykluczyła go z walki. Marcin umie porwać publiczność, nie tylko swoimi wypowiedziami, lecz także swoimi walkami, w których zawsze możemy spodziewać się emocji. Fighter z Płocka po swoich dwóch porażkach w karierze był skazywany przez kibiców, jednak udowodnił, że nie można go skreślać pod żadnym pozorem. Różalski po ciekawym pojedynku, na dystansie trzech rund pokonał Rodneya Glundera, ściągniętego na ostatnią chwilę. Nie był wtedy jednak sobą, ponieważ do walki wychodził z chorobą. W kolejnych dwóch walkach Różalski kończył swoich oponentów przed czasem, najpierw odbyła się walka z utytułowanym kickboxerem, z którym wygrał przez poddanie, a następnie ciężki bój z Nickiem Rossboroughem, zwyciężony po pokazaniu wielkiego serca do walki. Trzeba także dodać, że Marcin od początku nie miał łatwo, w ostatniej chwili wypadali mu rywale. Bardzo oczekiwana przez kibiców była walka z legendarnym Jeromem Le Banerem, szkoda że do niej nie doszło.

Przechodząc do Anglika, pomimo zbliżonego rekordu, jest to weteran klatek. Bił się w takich organizacjach jak Cage Rage, UFC, One FC, BAMMA. Zawodnik publiczności ostatnie dwa starty swoje przegrał, jednak niech to nikomu nie zamyka oczu, ponieważ przyszły one z takimi zawodnikami jak Roger Gracie i Denis Goltsov. Pomimo klęski James dawał dużo w tych walkach. McSweeney od roku 2007 toczy swoje pojedynki w MMA. W swej barwnej karierze mierzył się z takimi zawodnikami jak Roy Nelson, Matt Mitrione, Travis Browne czy chociażby Ricco Rodriguez.

Tomasz Narkun vs Goran Reljic (Walka o pas kategorii półciężkiej)

Dojdzie do wyczekiwanego rewanżu pomiędzy polskim specem od poddań Tomaszem Narkunem, a mającym epizod z UFC Goranem Reljiciem. Chorwat pobyt w UFC nie będzie wspominał dobrze, w roku 2010 zwyciężył z nim Krzysztof Soszyński, po jednogłośnej decyzji sędziów. 'Ghost' swoją pierwszą walkę w Polsce odnotował w roku 2013, kiedy to na KSW 22 w walce o tytuł pewnie wypunktował go Jan Błachowicz. Goran w kolejnych walkach w naszym kraju już tylko zwyciężał, choć nie w takim stylu jakby wszyscy chcieli. W każdym pojedynku walczył technicznie, zawsze rywali chciał rozpracować na czynniki pierwsze. Relijc po dwóch zwycięstwach z Karolem Celińskim i po dyskusyjnym zwycięstwie z Tomaszen Narkunem, dostał walkę o tytuł. Po nudnym pojedynku zwyciężył niejednogłośną decyzją sędziów ze ściągniętym po latach przez KSW Atillą Veghem. Pierwsza walka pomiędzy Tomkiem a Goranem była wyrównana, teraz Polak będzie musiał lepiej wykazać wyższość nad panującym mistrzem.

Narkun to jeden z tych zawodników, którzy w niedalekiej przyszłości będą mogli mierzyć w walki z czołowymi zawodnikami w największej organizacji na świecie. Tomasz ze swoich trzech walk w KSW, dwie zakończył bardzo szybko poddając Charlesa Andrade oraz Karola Celińskiego. Przegrał też na punkty ze wspomnianym Goranem. W tej emocje sięgną zenitu, ponieważ jest to bardzo ważna walka dla Polaka, który chce pokazać swoja wyższość.

Mateusz Gamrot vs Marif Praev

To zestawienie dwóch niepokonanych, talentów. Będzie to już najprawdopodobniej jeden z ostatnich kroków, które musi przebyć 'Gamer' do walki o tytuł. Jednak przed nim duże wyzwanie. Podopieczny Andrzej Kościelskiego odnotuje już swoją szóstą walkę dla Konfrontacji Sztuk Walki. Co start Gamrot zastaje wyżej podniesioną poprzeczkę, w ostatniej walce mierzył się chociażby z ciekawym zawodnikiem z Brazylii Rodrigo Cavalheiro, byłym rywalem Marcina Helda, którego tuż przed końcem walki zasypał mówiąc kolokwialnie 'bombami'. Mateusz jest już od dawna wskazywany przez fanów jako kolejny zawodnik, który niebawem zasili szeregi UFC. Na pewno ma ku temu warunki. Ma kapitalne zapasy, które dają mu przewagę w każdej walce, ale też odznacza się poukładaną stójką i jest 'mega' szybki.

Przechodząc do Rosjanina, jest to bardziej doświadczony zawodnik, na koncie swoim odnotował już czternaście pojedynków. Fighter klubu Krepost Fight Club siedem walk zakończył przez poddanie, a trzy po uderzeniach. Swoje pojedynki toczył w świetnej rosyjskiej organizacji Fight Nights. Marif na swoim koncie odnotował już walkę z zawodnikiem, którego mogliśmy zobaczyć na KSW. Był to Luiz Cado Simon, z którym zremisował po bardzo ciekawym pojedynku.

Rafał Moks vs Jim Wallhead

Kolejny nasz reprezentant przed dużym wyzwaniem. 'Kulturysta' w tym pojedynku będzie chciał ponownie przypomnieć nam o swoim dużym zasobie umiejętności. I tym razem będziemy mogli usłyszeć o jego 'skrętówce' czy chociażby firmowej 'gilotynie'. Zawodnik ze Szczecina od samego angażu w KSW daje nam emocje związane ze swoimi walkami. Po dwóch porażkach nikt nie wyobrażał sobie scenariusza jaki się ziścił, Rafał wrócił z passą czterech zwycięstw. Szybko, bo w pierwszych odsłonach poddawał swoich rywali gilotynami, w tym zdobywając pas organizacji GMC. Jeżeli chodzi o ostatnią walkę, w której Moks stanął do walki rewanżowej z Saidovem, było dużo rozczarowanie, bo zawodnik Berkut Arrachion Olsztyn zwyciężył zdecydowanie. To nie ujmuje nic zawodnikowi, który nie raz umiał zaskoczyć, i tym razem może być podobnie.

Fighter z Wielkiej Brytanii to znana już marka na Wyspach, ponadto jest dużo bardziej doświadczonym zawodnikiem od Polaka. Czym może pochwalić się Jim, jest tego wiele. Chociażby jest weteranem takich organizacji jak Cage Warriors, Bellator czy BAMMA. 'Judo' to wszechstronny zawodnik, a ostatnio mógł zachwycić solidnymi zwycięstwami przez KO. Ponadto walka parterowa jest mu bardzo dobrze znana, bo wygrywał tak przez poddania aż dziesięć razy.

Michał Włodarek vs Oli Thompson

Na naszych oczach rodzi się kolejny gwiazdor kategorii ciężkiej w Polsce, mowa oczywiście o Michale. Zawodnik z klubu Wrestler 24, w największej organizacji w Polsce odnotował dwie walki. Szybko, bo po dwudziestu siedmiu sekundach wygrał uderzeniami z Michałem Andryszakiem oraz po ciężkiej walce pokonał na punkty Szymona Bajora. Poza walkami w organizacji KSW Włodarek zaliczył kilka ważnych pojedynków w rekordzie, przede wszystkim było to zwycięstwo z aktualnym zawodnikiem UFC Danielem Omielańczukiem, czy mocnym rodakiem Jackiem Czajczyńskim. Styl 'Komara' fanom może się podobać, jest bardzo agresywny w stójce, kiedy trafi, wszyscy mogą poczuć 'ciarki'.

Anglik po drugiej porażce odniesionej w KSW wie, że jest to dla niego bardzo ważna walka, jednak w tych pojedynkach w naszym kraju dawał dobre emocje, często na dystansie trzech rund, jak w starciu z Pudzianowskim i Bedorfem. Thompson tuż przed galą KSW ma dobrą serię trzech zwycięstw, po uderzeniach pokonał Kamila Bazelaka, a po decyzjach sędziów w turnieju IGF pokonał znane marki jakimi są Ikuhisa Minowa oraz Chris Barnett. Oli jest w świetnej formie przed walką, w swoim kraju zapewnił sobie ostatnio miejsca w finale dobrze obsadzonego turnieju IGF w Japonii.

Brett Cooper vs Maiquel Falcao

Po raz kolejny KSW idzie w dobrą stronę, ponieważ wstawia coraz częściej na swojej gali walki zagranicznych zawodników. Dwóch tych zawodników łączy jedno, w debiucie w KSW przegrali z Mamedem Khalidovem. Choć Brazylijczyk nie porwał w walce z fighterem z Olsztyna, to zrobił to Amerykanin, który przez całe trzy rundy dał świetną walkę. Brazylijczyk po dwóch odniesionych szybkich porażkach, udanie powrócił na tor zwycięstw, poddając swoich rywali. Trzeba wspomnieć właśnie o zwycięstwie nad Taylorem, którego zobaczymy zdecydowanie wyżej w tej karcie walk.

Brett to solidny zawodnik, udowadniał to w pojedynkach w Bellatorze, gdzie chociażby mierzył się w walce o tytuł z Alexandrem Shlemenko. Co ciekawe, Cooper na swoim koncie odnotował zwycięstwo nad zawodnikiem, który polskim fanom jest dobrze znany z walk na KSW, chodzi oczywiście o Kendalla Grova. Aktualnie 'Fudoshin' będzie chciał wrócić na tor zwycięstw po dobrym debiucie w Polsce. Wróćmy teraz do walki Bretta właśnie z Mamedem, w której pokazał się ze świetnej strony, skutecznie unikając prób poddań, a w samej stójce nie dawał dużej przewagi Khalidovowi, trafiając go także mocno.

Leszek Krakowski vs Andre Winner

Ta właśnie walka otworzy galę KSW 32, to pokazuje jak mocna jest organizacja prowadzona przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Przechodząc do Polaka, KSW podpisało kontrakt z kolejnym talentem, niezauważonym przez inne federacje. Krakowski ma już za sobą dziewięć walk, z których tylko jedna dotrwała do decyzji sędziów. Choć większość może mówić o słabych rywalach Leszka, to pomimo tego prezentuje się on jako solidny zawodnik. Ściągnięcie Krakowskiego na tą galę było logiczne, ponieważ jest to zawodnik walczący na Wyspach, a gala jest organizowana w Londynie. Trzeba przyznać, że federacja stawia na wysokie wyzwania dla naszych reprezentantów, to zestawienie to jest kolejny przykład, bo Leszek stanie przed walką życia.

Andre to znany i szanowany zawodnik, z epizodem w UFC oraz walkami na Wyspach. Winner już w Polsce zadebiutował w roku 2013, gdy po decyzji sędziów pokonał go, po trudnej walce Mateusz Gamrot. Po tej walce Winner nie próżnował, odnotował pięć zwycięstw i jeden remis. Fighter z Wielkiej Brytanii w tych startach pokonał chociażby ciekawego Colina Fletchera, czy znanego w Polsce Artema Lobova. Tuż przed KSW Winner przegrał w Rosji z Akopem Stepanyanem po ciekawym pojedynku, lecz nie zmienia faktu, że na KSW jego walka z Polakiem zapowiada się świetnie.