BOKS BARDZIEJ NIEBEZPIECZNY NIŻ MMA

Mieszane sztuki walki (MMA) uchodzą za niezwykle brutalne. Walczący często opuszczają ring zakrwawieni. Jednak badania, których wyniki opublikowano w Clinical Journal of Sport Medicine, dowodzą, że znacznie bardziej niebezpiecznym sportem jest boks.

Naukowcy z University of Alberta przyjrzeli się danym medycznym z lat 2003-2013. Dotyczyły one 1181 uczestników MMA i 550 bokserach, którzy brali udział w walkach na terenie Edmonton w Kanadzie. Analiza wykazała, że o ile w  MMA częściej dochodzi do zranień - koło 60% zawodników odnosiło obrażenia w czasie walki,a w przypadku boksu odsetek ten wynosił około 50% - to kontuzje bokserów są znacznie bardziej niebezpieczne. W boksie często mamy do czynienia ze złamaniami kości, poważnymi uszkodzeniami oka, wieloma kontuzjami głowy, utratami przytomności. W MMA najczęściej są to zaś przecięcia skóry i zwykłe kontuzje. Większość krwi, jaką widzisz w czasie MMA to krew z nosa lub przeciętej skóry twarzy. Takie obrażenia wyglądają na poważniejsze niż są w rzeczywistości - mówi doktor Shelby Karpman, autor badań.

Autorzy badań zauważyli też, że lekarze przywiązują mniejszą wagę do obrażeń odnoszonych przez zawodników MMA. Dzieje się tak, gdyż sport ten uznawany jest za niezwykle brutalny. To z kolei może oznaczać, że niekóre obrażenia pozostają niezauważone lub też są źle klasyfikowane, co może wpływać na porównanie obrażeń w MMA i boksie.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.