KRAV MAGA-SŁOWO WSTĘPU

Krav Maga- co to jest i co się ćwiczy?

Krav Maga to mający izraelskie korzenie zbiór utylitarnych technik samoobrony i walki wywodzących się z najskuteczniejszych sportów i sztuk walki takich jak boks, zapasy, jiu jitsu. Aktualnie Krav Maga tak jak każdy żywy system walki podlega prawu ewolucji i włącza również techniki innych stylów do swojego kanonu technik podstawowych czy też dodatkowych, tak aby w efekcie końcowym stworzyć kompletny system samoobrony i walki wręcz nastawiony na niesportowe zastosowanie. Jego kompleksowość polega między innymi na wyróżnianiu trzech podstawowych etapów konfliktu.

Etap pierwszy, przed walką- uczy się konkretnych technik, zachowań kiedy do konfliktu fizycznego jeszcze nie doszło.

Etap drugi, walka, starcie- wszystkie dystanse, kierunki i płaszczyzny walki jakie mogą mieć miejsce. Ćwiczy się najlepiej funkcjonujące i łatwe do przyswojenia techniki uderzeń, kopnięć, chwytów, rzutów i duszeń.

Etap trzeci, po walce- zabezpieczenie agresora, z udzieleniem pierwszej pomocy sobie i jemu włącznie.

Bardzo ważnym elementem treningu mocno wyróżniającym KM od sportów walki jest nauka prewencji (czyli umiejętność zapobiegania konfliktowi), wczesnej i odpowiedniej reakcji na pojawiające się zagrożenie. Jedną z takich reakcji jest przemyślana i odpowiednia ucieczka. Wywołuje to często wśród ludzi uśmiech na twarzy. Czasem słyszę teksty w stylu „nie po to ćwiczę, żeby uciekać” itp. Jednak kiedy uzmysłowisz sobie, że nawet najlepsi czasem przegrywają, że zawsze może znaleźć się ktoś kto będzie lepszy, po prostu cię zaskoczy lub będzie miał przeważające siły to takie podejście zaczyna przemawiać. Nie chodzi oczywiście o to, żeby zawsze gdy pojawia się problem brać nogi za pas, bo czasem najzwyczajniej takiej opcji nie ma. Chodzi o to, żeby uwzględniać taką możliwość i się na nią nie zamykać. Inna prosta prewencja jest przeciwieństwem ucieczki i dotyczy użycia ataku wyprzedającego. W prostych słowach gdy zaczyna robić się gorąco i czujesz się zagrożony- uderzaj pierwszy i zdobywaj w ten sposób przewagę.

Krav Maga jest systemem wokół którego urosło wiele mitów, niedopowiedzeń. Jednym z nich jest to, że KM jest brutalnym sposobem na unicestwienie przeciwnika. Zawsze powtarzam, że KM nie jest z założenia brutalna, ale adekwatna. Jeżeli zostajesz zaczepiony na chodniku przez pijaczka, który zbiera na piwo, który generalnie jest nieszkodliwy to nie ma tu żadnego powodu do brutalności. Natomiast jeśli ktoś chwyta cię od tyłu i próbuje gdzieś zaciągnąć to z kolei nie ma tu miejsca na łagodność i zastanawianie się czy czasem swoją obroną nie wyrządzę mu krzywdy. Wtedy w ruch idą wszystkie narzędzia stosowane z pełną mocą, inaczej możesz się obudzić z ręką w nocniku.

Kolejnym często słyszanym niedopowiedzeniem jest wyolbrzymianie znaczenia technik wydłubywania oczu, atakowania krtani czy krocza. Nie to, żeby to była nieprawda J Krav Maga jak najbardziej bierze pod uwagę możliwość stosowania tego rodzaju brudnych zagrań w drodze dążenia do celu jakim jest własne bezpieczeństwo, jednak nie są to techniki jedyne, ani dominujące, jest to jedna z opcji zadania bólu lub chwilowego oślepienia w celu uzyskania przewagi nad agresorem. Tego typu techniki działają najlepiej w połączeniu z dobrze wyćwiczoną bazą technik podstawowych.

Innymi cechami charakterystycznymi Krav Maga jest:

-prostota działań

-likwidacja zagrożenia w możliwie najszybszy sposób

-używanie ataków i kontrataków w sposób ciągły

-używanie przedmiotów codziennego użytku jako broni

-stosowanie broni białej i palnej

-atakowanie wrażliwych stref ciała

Wszystkich zainteresowanych treningami Krav Maga w Warszawie i okolicy zapraszam do http://www.kravmaga.mazowsze.pl

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.