POTRZEBA ROZWIJANIA UMIEJĘTNOŚCI WALKI W PARTERZE

Krav Maga i potrzeba rozwijania umiejętności walki w parterze

 

Lata obserwacji programów szkoleniowych różnych organizacji i klubów Krav Maga, których rozwiązania w zakresie walki parterowej sprowadzone były do absolutnego minimum zaowocowały wnioskiem, że istnieje duże potrzeba poprawy tej sytuacji. Podejście polegające na stosowaniu tylko i wyłącznie pojedynczych technik wyjść  z niebezpiecznych pozycji, jak np. wychodzenie z duszeń i trzymań na ziemi oraz opanowanie wstawań okazało się być niewystarczające w konfrontacji ze sprawnym i zdeterminowanym przeciwnikiem.

W stworzeniu umiejętności walki w danej płaszczyźnie poza przyswojeniem konkretnych rozwiązań na pewne ataki(cegiełki) potrzeba również trochę kleju, aby się wszystko mocno trzymało. Rolę kleju pełnią sposoby przechodzenia z jednej techniki w drugą oraz z takiej pozycji w inną. Jeśli tego brakuje to gdy tylko twoja akcja obronna zostanie zblokowana przez przeciwnika okazujesz się lądować w czarnej dziurze bez pomysłu na kontynuację.

Wielu specjalistów walki wręcz podkreśla, że podczas agresywnego starcia bez reguł i granic wyjątkowo często dochodzi do walki na ziemi, dzieje się tak na wskutek:

-częstego dążenia do uchwytu

-byciem ściągniętym na ziemię przez wywracanego

-utraceniu równowagi podczas szarpaniny

-utraceniu równowagi podczas wyprowadzania mocnego uderzenia bądź kopnięcia

-utraceniu równowagi po otrzymanym uderzeniu lub kopnięciu

Kolejnym pozytywem wprowadzania w KM pogłębionej znajomości technik parterowych jest niebywała możliwość poprawienia sprawności fizycznej adeptów oraz rozwinięcia cech psychicznych potrzebnych w walce bez narażania na kontuzje. Walki parterowe mają tę przewagę nad tymi prowadzonymi w stójce, że przy odpowiedniej kontroli można angażować  100% mocy i wykonać ich wiele podczas jednej sesji treningowej, czego nie da się praktycznie zrobić podczas sparingów stójkowych.

Przeciwnicy takiego podejścia w Krav Maga używają argumentu, że podczas starcia z więcej niż jednym przeciwnikiem schodzenie do parteru jest niebezpieczne i niepotrzebne. Moje kontrargumenty są takie, że możliwość pojawienia się drugiego agresora nie zwalnia z potrzeby pełnej znajomości technik walki z pojedynczym agresorem, a znalezienie się na ziemi może nie być skutkiem wyboru, a wtedy umiejętność uwolnienia z zagrożonej pozycji nabiera jeszcze większego znaczenia.

31 stycznia 2016 w naszym klubie miało miejsce szkolenie Krav Maga street ground tech. którego celem było zapoznanie uczestników z niezwykle skutecznymi formami przeniesienia walki do parteru oraz zajęcia dominującej pozycji. Szkolenie zostało przeprowadzone we współpracy z Tomaszem Stasiakiem-trenerem Berserker’s Team Stargard, czarnym pasem bjj, zawodnikiem i trenerem mma, wieloletnim ochroniarzem, specjalistą ds. parteru na skalę światową. 

Zainteresowanych zajęciami Krav Maga zapraszamy do klubu Krav Maga Mazowsze

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.