KRAV MAGA MILITARNA I CYWILNA

Wokół wielu mitów obrosłych wokół krav maga jednym  z częściej spotykanych jest stwierdzenie, że wersja wojskowa(militarna) systemu jest tą bardziej skuteczną. Staram się zawsze tłumaczyć, że wybór sztuki/sportu/systemu walki który chcesz ćwiczyć powinien być oparty na rzetelnej wiedzy o nim, własnych potrzebach, zainteresowaniach i możliwościach.  Jeżeli interesujesz się dla przykładu boksem, jesteś zdolny fizycznie do podjęcia większego wysiłku podczas treningów, możesz sobie pozwolić na trochę siniaków J i wiesz mniej więcej co będziesz tam ćwiczyć to Twój wybór będzie świadomy i z pewnością przyniesie Ci wiele satysfakcji i korzyści. Jeżeli natomiast przychodzisz na dany trening bez podstawowej wiedzy o nim, nie wiesz co oferuje i na czym polega to możesz się narazić najdelikatniej mówiąc na rozczarowanie.

Często dostaję pytania typu kiedy będziemy ćwiczyć wojskową krav mage?

Krav Maga militarna jest zbiorem technik mających pomóc żołnierzowi w kryzysowych sytuacjach. Generalnie wojskowi nie zajmują się walką wręcz! Jest to jeden z elementów ich wyszkolenia, aczkolwiek w większości wypadków, ani najważniejszy, ani najpotrzebniejszy. Dzisiejszy sposób prowadzenia działań zbrojnych oraz różnorodność zadań stawianych przed żołnierzami  jest zdecydowanie inny niż chociażby jeszcze 20 lat temu, ale adekwatność programów szkoleniowych konkretnych jednostek do dzisiejszych potrzeb to już temat na osobną dyskusję. To co jest przedmiotem tej to wprowadzenie pewnego rozdziału pomiędzy wersją militarną, a cywilną w KM. Krav Maga militarna obejmuje najczęściej(w zależności od przeznaczenia szkolonej jednostki) obrony przed szantażami bronią palną wszelkiej maści, walkę bronią(np. używanie kolby), obronę przed nożem. W uproszczeniu można powiedzieć, że żołnierz potrzebuje tak naprawdę kilku dobrze opanowanych, uniwersalnych technik, aby radzić sobie odpowiednio w sytuacji zagrożenia. Pomijam w tym momencie pewien dobroczynny wpływ regularnego treningu walki wręcz na sferę psychiczną i fizyczną żołnierza, którego nie da się zastąpić treningiem z ciężarami czy też czymś podobnym. Ciągłe wystawianie na stres , któremu jednostka jest w stanie podołać jest zdecydowanie jedną z ważniejszych metod budowania silnego wojownika. Jest to natomiast zdecydowanie pewien ułamek tych umiejętności, które staramy się wpoić adeptowi cywilnemu, którego przygotowuje się generalnie do starcia bez własnej broni. Tę funkcję spełniają tu jego ręce i nogi, co przekłada się na bardziej pogłębioną umiejętności stosowania uderzeń, kopnięć, rzutów, walki na ziemi, obrony przed wszelkimi atakami, również przy użyciu narzędzi typu nóż, kij, broń palna itp.  W przypadku cywilów szkolenie jest bardziej kompleksowe i głębsze chociażby ze względu na czas na jaki może on poświęcić na swoje przygotowanie.

W naszym klubie nie stosuje się rozdziału na samoobronę i walkę wręcz, gdyż są to sfery bardzo mocno ze sobą związane i dla dobra adepta powinny być ćwiczone wspólnie. W czasie treningów stosuje się również pewne techniki militarne, ponieważ tego również wymaga charakter kompleksowej  walki obronnej. 

Zainteresowanych treningami Krav Maga Warszawa zapraszamy na stronę grupy KMM.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.