IX PUCHAR ŚWIATA W KARATE TRADYCYJNYM

Najlepsi karatecy tradycyjni zmierzą się w IX Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017, który rozegrany zostanie 3 czerwca 2017 roku o godz. 15.00 w Atlas Arenie w Łodzi.

W pucharze wystartują karatecy wytypowani przez Komitet Techniczny Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF). W IX edycji pucharu wystartują przedstawiciele Armenii, Brazylii, Chile, Czech, Litwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Słowenii, Ukrainy, USA i Polski. Nasz kraj reprezentować będą zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w klasyfikacji końcowej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego ORLEN 2017: Maria Depta (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), Agnieszka Sajdutka (AKT Rzeszów), Michał Sowa (MUKS Bytom) i Wiktor Staszak (AKT Niepołomice). Zawodnicy startują w konkurencjach technicznych (kitei, kata) i w walce bezpośredniej. Zawody odbywają się co dwa lata.

Maria Depta ma na swoim koncie trofeum Pucharu Świata sprzed dwóch lat i w Łodzi będzie broniła tytułu. Z kolei Agnieszka Sajdutka w ubiegłym roku zdobyła Puchar Europy, więc z pewnością chętnie sięgnie po brakujący w jej dorobku Puchar Świata. Obie zawodniczki reprezentują bardzo wysoki poziom, należą do ścisłej światowej czołówki karate, są medalistkami mistrzostw świata i Europy. Tylko w ubiegłym roku podczas mistrzostw świata Maria Depta wywalczyła 3 złote i 1 brązowy medal, a Agnieszka Sajdutka – złoto i srebro.
Stoję w obliczu dużego wyzwania, jednocześnie mam do obrony tytuł sprzed dwóch lat i startuję przed własną publicznością. Cały sezon podporządkowuję temu jednemu startowi, nie mogę się już doczekać. Wiem, że jestem dobrze przygotowana, ale oczywiście potrzebuję też po prostu dobrego dnia i zwycięstwa w najcięższej walce – z własną psychiką – powiedziała, szykując się do sobotniego startu, Maria Depta. Agnieszka Sajdutka skomentowała udział w Pucharze Świata słowami: – Czuję się zmotywowana i jestem bardzo dobrze przygotowana. Myślę, że będzie dobrze!

W rywalizacji mężczyzn Polskę reprezentować będą debiutujący w Pucharze Świata zawodnicy: Michał Sowa i Wiktor Staszak. Podczas mistrzostw świata startowali w kategorii młodzieżowców, również zdobywając złote krążki: Wiktor Staszak wywalczył dwa, Michał Sowa – jeden złoty medal. Przed sobotnim turniejem w Łodzi Michał Sowa powiedział: – Jestem maksymalnie zmotywowany i gotowy do startu. Wierzę, że Puchar Świata zostanie w Polsce.

Z kolei Wiktor Staszak, najmłodszy zawodnik, zapewniał, że po startach ligowych kontynuował przygotowania takim samym systemem, ponieważ i formuła zawodów jest taka sama. – Puchar Świata to wyzwanie na najwyższym poziomie, dlatego przygotowaniom towarzyszy mi również stres – jest on jednak tylko motywatorem do treningu. Przede mną ostatnie szlify przed zawodami, później dzień odpoczynku i w sobotę walka w Atlas Arenie, na którą już serdecznie zapraszam! – powiedział.

W Pucharze Świata wśród mężczyzn reprezentować nas będą najmłodsi w historii zawodów zawodnicy. Za półtora roku w październiku 2018 r. najprawdopodobniej w Okinawie odbędą się mistrzostwa świata – budujemy w sensie technicznym nową odmłodzoną reprezentację mężczyzn. A już 3 czerwca w Łodzi – kolebce karate tradycyjnego w Polsce – podczas Pucharu Świata rozpoczniemy symbolicznie przygotowania – powiedział Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF).

IX Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017 poświęcony jest pamięci Ryszarda Czesława Dębskiego – karateki, współzałożyciela Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, który odszedł w 2011 roku. Patronat honorowy nad zawodami objął Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi Tomasz Kacprzak.

Podczas Pucharu Świata rozegrany zostanie również Międzykontynentalny Mecz Kumite, w którym zmierzą się drużyny kumite z Brazylii, Polski, drużyna międzynarodowa oraz drużyna WFF (World Fudokan Federation).

Zawodnicy IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017

Kobiety

1. Juste Baltrusaityte – Litwa
2. Tereza Kleiblova – Czechy
3. Amira Mokhamed – Ukraina
4. Michelle Càssia de Moura Melo – Brazylia
5. Arpi Safaryan – Armenia
6. Priscilla Tipeni – USA
7. Nataliya Vyerloka – Rosja
8. Maria Depta – Polska (TS Sokół Aleksandrów Łódzki)
9. Agnieszka Sajdutka – Polska (AKT Rzeszów)
10. Gloria Svetak – Słowenia/World Fudokan Federation

Mężczyźni

1. Paulo Afonso de Paiva Filho – Brazylia

2. Viorel Bejan – Mołdawia

3. Gennadii Golubchikov – Rosja

4. Narek Iskandaryan – Armenia

5. Anatolii Kuzmenko – Ukraina

6. Jakub Stepan – Czechy

7. Alvaro Wegener – Chile

8. Michał Sowa – Polska (MUKS Bytom)

9. Wiktor Staszak – Polska (AKT Niepołomice)

10. Artsun Ohanyan – Armenia/World Fudokan Federation

11. Julian Dumitras – Rumunia/World Fudokan Federation

Zawodnicy Międzykontynentalnego Meczu Kumite

Drużyna Brazylii: Drausio Valentim de Moura Júnior, Paulo Afonso de Paiva Filho, Paulo Afonso de Paiva Neto

Drużyna międzynarodowa: Viorel Bejan – Mołdawia, Narek Iskandaryan – Armenia, Anatolii Kuzmenko – Ukraina, Alvaro Wegener – Chile

Drużyna Polski: Jan Kłębek (KKT Polkowice – Lubin), Damian Pawlik (KK Pruszków), Damian Tomasik (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)

Drużyna WFF (World Fudokan Federation): Artsun Ohanyan – Armenia, Julian Dumitras – Rumunia, Benjamin Zgank – Słowenia

Najważniejsze osiągnięcia reprezentantów Polski w ostatnich dwóch latach i w historii pucharu świata

Maria Depta - TS Sokół Aleksandrów Łódzki
Aktualna mistrzyni świata w fuku-go, en-bu k/m i kumite drużynowym, brązowa medalistka w kata indywidualnym (Kraków 2016)
Aktualna mistrzyni Europy w kumite drużynowym, en-bu k/m, wicemistrzyni w kumite indywidualnym i brązowa medalistka w fuku-go (Litwa, Wilno 2015)
VIII Puchar Świata w Karate Tradycyjnym (Stara Wieś 2015) – I miejsce
VII Puchar Świata w Karate Tradycyjnym (Lublin 2013) – III miejsce
VI Puchar Świata w Karate Tradycyjnym (Gdynia 2011) – III miejsce

Agnieszka Sajdutka - AKT Rzeszów
Aktualna mistrzyni świata w kumite drużynowym i wicemistrzyni w kumite indywidualnym (Kraków 2016)
Aktualna mistrzyni Europy w kumite drużynowym (Litwa, Wilno 2015)

Michał Sowa - MUKS Butom
Aktualny mistrz świata młodzieżowców w kata indywidualnym (Kraków 2016)
Wicemistrz Europy młodzieżowców w kata indywidualnym (Litwa, Wilno 2015)

Wiktor Staszak - AKT Niepołomice
Aktualny mistrz świata w kata drużynowym i en-bu m/m (Kraków 2016)
Aktualny mistrz Europy juniorów w fuku-go i kata drużynowym (Litwa, Wilno 2015)

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.