PUCHAR ŚWIATA W KARATE TRADYCYJNYM ROZSTRZYGNIĘTY

Już po raz drugi łódzka Atlas Arena gościła zawody światowej rangi w karate tradycyjnym – tym razem rozegrany został tu IX Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017. Zawodnicy zmierzyli się również w Międzykontynentalnym Meczu Kumite, a ponad tysiąc dzieci wystartowało w Ogólnopolskim Pucharze Dzieci.

Uroczyste otwarcie zawodów prowadził Włodzimierz Kwieciński – prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego (PZKT). IX Puchar Świata poświęcony był pamięci zmarłego w 2011 r. Ryszarda Czesława Dębskiego – karateki, współzałożyciela PZKT. Podczas uroczystości na ręce jego żony sensei Kwieciński przekazał Honorowy 2 Dan. Patronat honorowy nad zawodami objął Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi Tomasz Kacprzak, który dokonał oficjalnego otwarcia zawodów.

W dziewiątej edycji pucharu wystartowali przedstawiciele Armenii, Brazylii, Chile, Czech, Litwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Słowenii, Ukrainy, USA i Polski. Po eliminacjach 8 najlepszych zawodników i zawodniczek rywalizowało o trofeum. Finałowe walki zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn należały do Polaków.

Bardzo wyrównana walka rozegrana została przez nasze reprezentantki: Marię Deptę (TS Sokół Aleksandrów Łódzki) i Agnieszkę Sajdutkę (AKT Rzeszów) w finale kobiet. Pierwsze dwie rundy zakończyły się remisem bezpunktowym, w ostatniej rundzie Agnieszka Sajdutka zdobyła wazari i tym samym brakujący w jej dorobku puchar świata!
Swoje zwycięstwo Agnieszka Sajdutka podsumowała słowami:

– Dzisiaj chcę podziękować całej mojej drużynie, że była ze mną, całemu Rzeszowowi, mojej sensei Marcie Niewczas za przygotowanie i specjalne podziękowania chcę przekazać dla Marka Myśliwca za pomoc w przygotowaniu do walk. Spełniło się jedno z moich marzeń. Jeżeli ktokolwiek myślał, że drugie miejsce w Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego mnie satysfakcjonuje, to był w wielkim błędzie. Dzięki temu, jak zostałam wychowana w klubie, widzę tylko pierwsze miejsce i wygraną dla siebie. Od finału ligi nie widziałam nic więcej poza tym, jak stoję z pucharem świata, podnoszę go do góry i właśnie w taki sposób dziękuję mojej drużynie.

– Wielkie gratulacje dla Agnieszki za świetny występ. Byłam bardzo dobrze przygotowana i zmotywowana do walki, ale zabrakło nieco szczęścia. Dziękuję publiczności za wsparcie, a przede wszystkim moim rodzicom za obecność! – podsumowała bardzo dobry start Maria Depta.

Finałowa walka wśród mężczyzn również należała do Polaków. Spotkali się w niej debiutujący w pucharze świata młodzi zawodnicy: Michał Sowa (MUKS Bytom) i Wiktor Staszak (AKT Niepołomice). Pierwsza wyrównana runda zakończyła się remisem, podobnie przebiegła runda druga. W trzeciej Michał Sowa stracił dwa punkty, których nie udało mu się odrobić. Zwycięstwo odniósł Wiktor Staszak!

– Widzieliśmy karate tradycyjne na najwyższym poziomie – od samego początku musieliśmy wszyscy być skupieni. Wiem, nad czym mam dalej pracować. Plan wykonałem, ale czuję niedosyt i wiem, że mogę więcej. Do mistrzostw Polski nadal będę pracował i mam nadzieję, że zaprezentuję tam jeszcze wyższy poziom – powiedział 19-letni Wiktor Staszak.
Michał Sowa finał skomentował słowami: – Zwycięstwo należało się Wiktorowi, postęp jaki zrobił jest niesłychany. Ja sam bardzo żałuję, że nie wygrałem i zabrakło mi tylko pół sekundy do odrobienia strat. Postaram się nadal intensywnie trenować i za dwa lata wrócić do walki o puchar świata.

Start naszej reprezentacji Włodzimierz Kwieciński ocenił słowami:
- Mogłem spodziewać się tego, że w finale kobiet spotkają się dwie nasze zawodniczki, bo obie są doświadczone i świetnie przygotowane. Odnoszę wrażenie, że wygrała ta bardziej głodna sukcesu. Więcej chęci na zwycięstwo miała Agnieszka. Jeśli zaś chodzi o rywalizację mężczyzn – to byli najmłodsi nasi reprezentanci w historii pucharu świata. Są już doświadczeni, mają za sobą wiele lat treningów, ale nie wiedziałem, czy to wystarczy do zwycięstwa. Skończyło się jednak bardzo dobrze.  

W Atlas Arenie rozegrano również Międzykontynentalny Mecz Kumite. Zwyciężyła polska drużyna w składzie: Jan Kłębek (KKT Polkowice – Lubin), Damian Pawlik (KK Pruszków), Damian Tomasik (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)! Drugą lokatę zajęła drużyna międzynarodowa w składzie: Viorel Bejan – Mołdawia, Narek Iskandaryan – Armenia, Anatolii Kuzmenko – Ukraina, Alvaro Wegener – Chile; trzecią drużyna WFF (World Fudokan Federation): Artsun Ohanyan – Armenia, Julian Dumitras – Rumunia, Benjamin Zgank – Słowenia, a ostatnie miejsce zajęła drużyna Brazylii: Drausio Valentim de Moura Júnior, Paulo Afonso de Paiva Filho, Paulo Afonso de Paiva Neto.

Cały dzień trwała również rywalizacja najmłodszych karateków w Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Karate Tradycyjnym oraz Rodzinny Sportowy Dzień Dziecka, podczas którego na dzieci i rodziców czekało mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty sportowe, taneczne, pokazy oraz konkursy z nagrodami.
- Pobiliśmy rekord w liczbie zawodników startujących w pucharze dzieci – wystartowało ponad 1000 najmłodszych zawodników. Atlas Arenę odwiedziło dzisiaj kilka tysięcy dzieci, które korzystały z mnóstwa atrakcji Rodzinnego Sportowego Dnia Dziecka. Do Łodzi przyjechali też najlepsi karatecy tradycyjni, aby wziąć udział w Pucharze Świata. To była druga, po Mistrzostwach Świata w 2012 roku, tak duża impreza karate, której byliśmy współorganizatorem – powiedziała Katarzyna Krzywańska, wielokrotna mistrzyni świata w kata, prezes Łódzkiej Akademii Karate Tradycyjnego.

Wyniki IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017

Kobiety:
1. Agnieszka Sajdutka – Polska (AKT Rzeszów)
2. Maria Depta – Polska (TS Sokół Aleksandrów Łódzki)
3. Nataliya Vyerloka – Rosja
4. Michelle Càssia de Moura Melo – Brazylia
5.  ereza Kleiblova – Czechy
6. Juste Baltrusaityte – Litwa
7. Priscilla Tipeni – USA
8. Amira Mokhamed – Ukraina

Mężczyźni:
1. Wiktor Staszak – Polska (AKT Niepołomice)
2. Michał Sowa – Polska (MUKS Bytom)
3. Anatolii Kuzmenko – Ukraina
4. Jakub Stepan – Czechy
5. Narek Iskandaryan – Armenia
6. Gennadii Golubchikov – Rosja
7. Julian Dumitras – Rumunia/World Fudokan Federation
8. Artsun Ohanyan –  Armenia/World Fudokan Federation

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.