ŻYCIOWA FORMA MISTRZA - PRETENDENT CHCE ZABRAĆ PASY

Dziś wieczorem w walce wieczoru gali DSF ELIMINATOR w Ząbkach niepokonany Kamil Ruta (10-0) będzie bronił dwóch mistrzowskich pasów w kategorii do 81 kg w starciu z groźnym Kamilem Jenelem (22-5). Kto będzie górą – błyskotliwy młody talent czy twardy i niebezpieczny weteran?

–  Myślę, że Kamil jest wystraszony – mówił bez ogródek 31-letni pretendent po wczorajszej ceremonii ważenia w Champions Sports Bar Restaurant w Warszawie. – Jest forma! Teraz muszę jeszcze to pokazać i pasy pojadą na Śląsk – zapewniał.

Fotorelacja z Ceremonii Ważenia przed DSF ELIMINATOR >>>

Jenel czerpie swoją pewność siebie z doświadczenia zdobytego w Beneluksie. Kilkaset walk amatorskich Ruty nie robi wrażenia na pretendencie.

Przesparowałem 200 rund z dominatorem wagi średniej na świecie Nieky Holzkenem. To przebija całe doświadczenie amatorskie Ruty – przekonuje reprezentant klubu Paco Team Katowice.

Mistrz nie ma jednak wątpliwości, że pasy zostaną przy nim po gali w Ząbkach. Wyczekiwana przez polską scenę K-1 walka odbędzie się na dystansie pięciu rund – po raz pierwszy w historii DSF Kickboxing Challenge.

DSF ELIMINATOR. Zobacz filmy z Ceremonii Ważenia >>>

Jeszcze nigdy nie czułem się tak dobrze przed walką. Mam świeżość, szybkość, lekkość. Wchodzę do ringu i zamiatam! – stwierdził z uśmiechem 24-letni Ruta. – Stres dotyczy początkujących zawodników, ja walczę od 11. roku życia. Wydłużony do pięciu rund dystans wcale mi nie przeszkadza, nie wiem tylko, czy walka będzie trwała na tyle długo… Nie nastawiam się na nokaut, ale jestem świadom swoich umiejętności i wiem, że nokaut przyjdzie sam – skończył czempion.

Gala kickbokserska DSF ELIMINATOR odbędzie się dziś w Ząbkach w hali sportowej przy ulicy Stefana Batorego 37. Początek o godzinie 20:00. Transmisja na żywo w player.pl oraz na www.nsportplus.pl, studio LIVE od godziny 19:30.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.