MMŚ W ZAPASACH: PIERWSZY DZIEŃ BEZ MEDALU POLAKÓW

 Niestety nie udało się awansować reprezentantom Polski do strefy medalowej podczas pierwszego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Świata w zapasach, które we wtorek rozpoczęły się w Bydgoszczy. Najlepiej wypadł Rafał Krajewski (styl klasyczny, 98kg), który zajął 7. miejsce.

We wtorek w Bydgoszczy rozpoczęły się pierwsze historyczne Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w zapasach z udziałem ponad 850 zawodników z 54 państw.

Najlepiej pierwszego dnia z naszych reprezentantów spisał się Rafał Krajewski (98kg) w stylu klasycznym. Zapaśnik SSA Legia 1926 Warszawa w imponującym stylu pokonał Litwina Romasem Fridrikasem przez położenie na łopatki (5-0), a w 1/8 finału Irańczyka Amirhosseina Hosseiniego przez przewagę techniczną (4-1). W ćwierćfinale Krajewski dał się zaskoczyć Chińczykowi Abudourexitiemu Alimujiangowi i przegrał przez tusz (0-5). Reprezentant Państwa Środka kilka minut później wysoko przegrał z Rosjaninem Aleksandrem Golovinem, czym zamknął drogę do medalu naszemu zapaśnikowi.

- Trochę szczęścia zabrakło w pojedynku z Chińczykiem, chwila nie uwagi i poleciałem na dwa szybkie ramienia, które przesądziły o losach walki. Ten pojedynek był do wygrania... - komentował swój start Rafał Krajewski.

W kategorii do 75kg pierwotnie w biało-czerwonych barwach wystartować miał Dawid Klimek, jednak tydzień temu lekarze zdecydowali o wycofaniu zapaśnika ze Smolca z mistrzostw. - Dwa miesiące temu podczas mistrzostw Polski w Raciborzu doznałem urazu barku. Do końca miałem nadzieje, że się uda niestety ostatecznie musiałem się wycofać - mówił zmartwiony Dawid Klimek.

Ostatecznie w jego miejsce wskoczył Iwan Nylypiuk, który był wcześniej w składzie na te zawody, jednak miał wystartować w kategorii do 80kg. Już w pierwszej walce zapaśnik z Warszawy uległ Irańczykowi Payam Boveyri Payani 1-3 (3-5) i zakończył zmagania w turnieju.

Nie powiodło się również Mateuszowi Nowakowi (71kg), który już w pierwszej walce przegrał z Węgrem Robertem Fritschem 1-3 (1-3). Polak dostał jeszcze szansę w repasażu, gdzie uległ Rosjaninowi Rinatowi Akhmedovowi 0-4 (0-8).

Na 1/8 finału zmagania zakończył Patryk Boniecki (85kg), który uległ Ruslanovi Mahomedovi 1-3 (2-6). Walka lepiej rozpoczęła się dla popularnego "Pakera", który zdobył punkty za pasywność rywala oraz wypchnięcie, jednak moment nieuwagi spowodował rzut przez biodra w wykonaniu przeciwnika za cztery punkty. Straty nie udało się odrobić już do końca pojedynku i tym samym zapaśnik SSA Legia 1926 Warszawa pożegnał się z zawodami.

– Niestety walka nie potoczyła się po mojej myśli, przegrałem wysoko z reprezentantem Ukrainy. Pod koniec pierwszej rundy moment nieuwag spojrzałem na zegar i dałem się rzucić przez biodra przez co straciłem cztery punkty. Teraz trzeba wyciągnąć wnioski i walczyć dalej – komentował na gorąco, Patryk Boniecki.

 

fot. Paweł Skraba/Patryk Boniecki w akcji

W przerwie pomiędzy sesją eliminacyjną, a sesją finałową odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia. Swoje przemówienia wygłosili Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego – Andrzej Supron oraz Wiceprezydent Światowej Federacji Zapasów - Tzeno Tzenov. Na koniec ceremonii swój koncert dał Rafał Brzozowski, który w przeszłości wywodzi się właśnie z tej dyscypliny sportu.

Pierwszym Młodzieżowy Mistrzem Świata został m.in. wicemistrz świata seniorów z 2016 roku Daniel Cataraga (Mołdawia), który w finale nie dał szans Węgrowi, Robertowi Fritschowi. W pozostałych kategoriach złote medale wywalczyli: 75kg - Faith Cengiz (Turcja), 85kg - Erik Szilvassy (Węgry) oraz 98kg - Aleksandr Golovin (Rosja)

Warto wspomnieć, że Rosjanin w tym roku był drugi podczas Memoriał Władysława Pytlasińskiego, a także został wicemistrzem Rosji seniorów.

Medaliści i walki biało-czerwonych

Styl klasyczny, 71kg – 22 uczestników

1. Daniel Cataraga (Mołdawia)

2. Robert Fritsch (Węgry)

3. Farshad Belfakeh (Iran)

3. Murat Dag (Turcja)

...

20. Mateusz Nowak (Polska)

 

Eliminacje

Mateusz Nowak - Robert Fritsch 1-3 (1-3)

 

Styl klasyczny, 75kg – 25 uczestników

1. Faith Cengiz (Turcja)

2. Gela Bolkvadze (Gruzja)

3. Payam Boveyri Payani (Iran)

3. Esen Asanov (Kirgistan)

...

13. Iwan Nylypiuk (Polska)

 

1/8 finału

Iwan Nylypiuk - Payam Boveyri Payani (Iran) 1-3 (1-5)

 

Styl klasyczny, 85kg – 25 uczestników

1. Erik Szilvassy (Węgry)

2. Ivan Huklek (Chorwacja)

3. Islam Abbasov (Azerbejdżan)

3. Toni Metsomaeki (Finlandia)

...

16. Patryk Boniecki (Polska)

 

1/8 finału

Patryk Boniecki (Polska) – Ruslan Mahomedov (Ukraina) 1-3 (2-6)

 

Styl klasyczny, 98kg – 23 uczestników

1. Aleksandr Golovin (Rosja)

2. Matti Kuosmanen (Finlandia)

3. Abudourexiti Alimujiang (Chiny)

3. Fatih Baskoy (Turcja)

...

7. Rafał Krajewski (Polska)

Eliminacje

Rafał Krajewski (Polska) - Romas Fridrikas (Litwa) 5-0 (6-2)

1/8 finału

Rafał Krajewski (Polska) - Amirhossein Hosseini (Iran) 4-1 (12-2)

1/4 finału

Rafał Krajewski (Polska) - Abudourexiti Alimujiang (Chiny) 0-5 (9-5)

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.