MMŚ W ZAPASACH: DOMINACJA JAPONEK

Komplet czterech złotych medali po pierwszym dniu zmagań kobiet na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w zapasach padł łupem reprezentacji Japonii. Jeśli jutro powtórzą swój sukces zapewne przejdą na długo do historii. Niestety biało-czerwone pierwszego dnia przegrały wszystkie cztery walki.

Od kilku lat w zapasach kobiet od kadetek po seniorki dominują zapaśniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Potwierdzeniem tych słów są zapewne wyniki podczas czwartkowych zmagań w Bydgoszczy. W kategorii do 55kg złoty medal wywalczyła Haruna Okuno. W czterech stoczonych walkach 18-letnia Japonka straciła tylko dwa punkty techniczne w pojedynku finałowym, gdzie pokonała Białorusinkę Irynę Kurachkinę 3-1 (5-2). Warto wspomnieć, że Okuno to aktualna mistrzyni świata seniorek z Paryża!

W rywalizacji do 58kg szans rywalkom nie dała 19-letnia Yuzuru Kumano, aktualna mistrzyni świata juniorek. Japonka znakomity bój stoczyła w ćwierćfinale z dobrze znaną polskiej publiczności z występów w Krajowej Lidze Zapaśniczej, gdzie broni barw AZ Supra Brokers, Ukrainką Tetianą Kit. Ostatecznie po sześciu minutach walka zakończyła się wygraną Kumano 3-1 (14-10), jednak wynik zmieniał się co kilkanaście sekund! W finale Japonka pokonała Battsetseg Altantsetseg z Mongolii 3-1 (6-1).

Ayana Gempei to trzecia złota medalistka z Japonii, która stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii do 63kg. Gempei stoczyła najwięcej walk z wszystkich zgłoszonych zawodniczek, bo aż pięć. Turniej rozpoczęła od rundy eliminacyjnej i wygranej z Czeszką Adelą Hanzlickovą 3-1 (8-3). W kolejnych rundach eliminowała Chinkę, Azerkę, a w półfinale po pasjonującym boju pokonała Rosjankę Tatianę Smoliak 3-1 (4-3). W finale zapaśniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze na 10 sekund przed końcem przegrywała, jednak o wszystkim zadecydował piękny rzut suplesowy po którym Japonka wygrała 3-1 (10-8).

W znakomitym stylu i ze stratą zaledwie dwóch punktów technicznych w finale, złoty medal wywalczyła Yasuha Matsuyuki. Ubiegłoroczna mistrzyni świata kadetek i aktualna wicemistrzyni świata juniorek, 18-latka wszystkie walki kończyła przed czasem zdobywając łącznie aż 44 punkty techniczne. W finale pokonała Kanadyjkę Gracelynn Doogan 4-1 (12-2).

Reprezentantki naszego kraju odpadły już w sesji porannej notując porażki we wszystkich czterech walkach. Na macie wystąpiły: Alicja Czyżowicz (55kg), Katarzyna Mądrowska (58kg), Natalia Kubaty (63kg) oraz Anna Urbanowicz (75kg).

 

Medaliści i walki biało-czerwonych

Zapasy kobiet, 55kg – 12 zawodniczek

1. Haruna Okuno (Japonia)

2. Iryna Kurachkina (Białoruś)

3. Nina Menkenova (Rosja)

3. Alina Akobiia (Ukraina)

11. Alicja Czyżowicz (Polska)

 

runda eliminacyjna

Alicja Czyżowicz (Polska) - Ramona Galambos (Węgry) 0-3 (0-8)

 

Zapasy kobiet, 58kg – 14 zawodniczek

1. Yuzuro Kumano (Japonia)

2. Battsetseg Altantsetseg (Mongolia)

3. Tetiana Kit (Ukraina)

3. Elin Johanna Nilsson (Szwecja)

11. Katarzyna Mądrowska (Polska)  

 

runda eliminacyjna

Katarzyna Mądrowska (Polska) - Sangeeta Sangeeta (Indie) 1-4 (4-14)

 

Zapasy kobiet, 63kg – 17 zawodniczek

1. Ayana Gempei (Japonia)

2. Braxton Stone (Kanada)

3. Moa Lena Nygren (Szwedka)

3. Adela Hanzlickova (Czechy)

14. Natalia Kubaty (Polska)

1/8 finału

Natalia Kubaty (Polska) - Luzie Manzke (Niemcy) 0-5 (4-6)

 

Zapasy kobiet, 75kg – 14 zawodniczek

1. Yasuha Matsuyuki (Japonia)

2. Gracelynn Doogan (Kanada)

3. Anastasiia Shustova (Ukraina)

3. Francy Raedelt (Niemcy)

10. Anna Urbanowicz (Polska)

Runda eliminacyjna

Anna Urbanowicz (Polska) - Nomin Erdene Purvee (Mongolia) 1-3 (2-6)

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.