TOP 2017 - NAJLEPSZE KLUBY/TRENERZY POLSKIEGO MMA

Redakcja, Informacja własna

2018-01-16

Bierzemy tym razem na tapetę trenerów, którzy osiągali najwięcej ze swoimi zawodnikami w 2017 roku. Jest to małe przetasowanie wobec tego, co mieliśmy w zestawieniu przed rokiem, jednak po długich rozmowach ustaliliśmy, kto powinien się znaleźć na jakim miejscu i przedstawiamy wam nasze zestawienie.

Miniony rok należał do Berkut Warszawskiego Centrum Atletyki. Ekipa prowadzona przez Roberta Jocza odżyła po kiepskim 2016 roku i po kilku spektakularnych transferach przywróciła czołową pozycję Warszawy wśród klubów na naszym rynku MMA. Wygrane w UFC Jana Błachowicza, zwycięstwo Damiana Janikowskiego z Antonim Chmielewskim, doskonała prezencja Krzysztofa Gutowskiego, fenomenalny rok Piotra Strusa czy kilka innych zwycięstw sprawiają, że jedna z legend polskiego MMA została uznana najlepszym trenerem minionego roku.

Wielki progres zaliczyli również zawodnicy Mighty Bulls Gdynia prowadzeni przez innego legendarnego szkoleniowca, Grzegorza Jakubowskiego. Oskar Piechota wygrał trzy walki, zdobywając pas Cage Warriors i odnosząc wiktorię w debiucie dla UFC. Ponadto dobre walki Kacpra Formeli i Piotra Hallmanna sprawiają, że umieszczamy nadmorską ekipę na wysokim drugim miejscu w rankingu najlepszych klubów/szkoleniowców 2017 roku.

Miejsce na pudle zajmuje jeszcze duet Szymon Bońkowski- Paweł Derlacz. Trenerzy olsztyńskiego Berkut Arrachion w minionym roku nie odnosili spektakularnych sukcesów, jednak dwa zwycięstwa Mameda Chalidowa, wysoka pozycja w ACB Karola Celińskiego i Asłambeka Saidova nie pozwalają nie umieścić ich wysoko w zestawieniu. Można powiedzieć, że do pierwszego miejsca zabrakło jedynie kropeczki nad ‘i’. 

Czwarte miejsce przyznajemy Andrzejowi Kościelskiemu z Ankos MMA Poznań. Zapewne miejsce w zestawieniu byłoby wyższe, gdyby nie rozłam, do jakiego doszło w wakacje w Ankosie. Mimo odejścia kilku zawodników klub ze stolicy Wielkopolski wciąż zajmuje czołowe miejsce na polskiej mapie MMA, a sukcesy Michała Andryszaka i spółki zasługują na szacunek.

Piątkę najlepszych zamyka w tym roku Łukasz Zaborowski, szkoleniowiec Shark Top Team Łódź. W zeszłorocznym podsumowaniu umieściliśmy go na pierwszym miejscu, jednak w tym roku, zawodnicy trenujący w Łodzi nieco zawodzili. Nie chodzi tylko o Marcina Wrzoska czy Karolinę Kowalkiewicz, którym przytrafiły się porażki z mocnymi przeciwnikami, ale również o mniej znanych fighterów jak Mariusz Radziszewski czy Bartłomiej Kurczewski. Wciąż jednak jest to czołówka i w przyszłym roku ekipa z centralnej Polski będzie na pewno brana pod uwagę, przy obsadzaniu tej kategorii w przyszłym roku.

Na wyróżnienia zasługują również inni doskonali szkoleniowcy. Świetny rok zaliczyła ekipa DAAS Berserker’s Team Bielsko-Biała prowadzona przez Damiana Herczyka. Zwycięstwa Marty Waliczek i Rafała Haratyka na naszym podwórku trzeba docenić, jednak to było nieco za mało, żeby umieścić go wyżej, niż na miejscu numer sześć. Nie był to najlepszy rok dla podopiecznych Mirosława Oknińskiego, który również przeżył rozłam w ekipie. Na pewno dużym plusem dla jednego z pionierów polskiego MMA jest fakt, że udało mu się wygrać cztery walki z Szymonem Kołeckim. Ekipa Piotra Bagińskiego w zeszłym roku również szczególnie nie błyszczała, bowiem jedna walka Tomasza Narkuna i Michała Materli to za mało, żeby umieścić ich wyżej. Podobnie jak notowany przez nas w czołówce w zeszłym roku Łukasz Grochowski z Dzikiego Wschodu Biała Podlaska, dla którego miniony rok był rokiem klarowania się kolejnego pokolenia fighterów. Wielki sukces zaliczył również Konrad Płaza. Szkoleniowiec Górnika Łęczna ma w swoich szeregach zawodnika UFC, a rośnie mu jeszcze wielki talent w postaci brata Michała, Cezarego Oleksiejczuka. 

1. Robert Jocz (Berkut Warszawskie Centrum Atletyki)
2. Grzegorz Jakubowski (Mighty Bulls Gdynia)
3. Paweł Derlacz, Szymon Bońkowski (Berkut Arrachion Olsztyn)
4. Andrzej Kościelski (Ankos MMA Poznań)
5. Łukasz Zaborowski (Shark Top Team Łódź)