DFN 3: SĘDZIOWIE PONOWNIE WSKAZALI NA BIELSKIEGO

Trzej doświadczeni sędziowie: Piotr Michalak (KSW), Paweł Harasim (UFC) i Cezary Wojciechowski (ACB) przeanalizowali walkę Karola Linowskiego z Krystianem Bielskim z DFN 3 i odpowiedzieli na protest tego pierwszego. Ich zdaniem trafnie wytypowano jako zwycięzcę Mławianina. Poniżej jeszcze argumentacja sędziów.

W odpowiedzi na protest (link poniżej)który wpłynął z obozu Karola Linowskiego odnośnie walki na gali Dragon Fight Night 3, na prośbę organizatora powołany został niezależny skład sędziowski przy Komisji technicznej PFMMA.

W skład komisji wchodzą Panowie:

Piotr Michalak
Paweł Harasim
Cezary Wojciechowwski

Po obejrzeniu zapisu video z walki Panowie przekazali nam swoje opinie.

Piotr Michalak
----------------
Wynik tej walki został ogłoszony na podstawie niejednogłośnej decyzji sędziów. Po obejrzeniu zapisu video dało się zauważyć, że sędziowie nie mieli łatwego zadania w ocenie pojedynku.

#1 runda
pierwsza runda zdecydowanie pod tempo Linowskiego. Dużo więcej ciosów i to mocnych ciosów. Zabrakło naprawdę niewiele żeby ocenić ją na 10-8 dla zawodnika z Warszawy. Niestety wszystkie mocne ciosy były na granicy knock down-u. Karolowi brakło trochę zimnej krwi to skończenia tego pojedynku przed czasem. Od początku do końca pod dyktando Linowskiego. 10-9 Linowski.

#2 runda
Ta runda to już zupełnie inna walka. Zawodnik z Arachionu wreszcie się odnalazł i teraz on zaczął dyktować warunki, natomiast Linowski wyraźnie zdekoncentrowany. Już nie idzie do przodu, całą rundę jest spychany pod siatkę. Runda wyrównana jednak Bielski trafia nieznacznie częściej. Ciosy Linowskiego wyraźnie już bez takiej mocy jak w rundzie pierwszej. Linowski przeważa w low kick-ach, jednak Bielski w ogólnym bilansie ciosów w tej rundzie jest efektywniejszy. Dodając do tego kontrolę przez cała rundę, która jest trzecim najważniejszym kryterium wykorzystywanym do oceny walki, 10-9 dla Bielskiego.

#3 runda 
To konsekwencja rundy drugiej. Także wyrównana walka. Widać wyraźniej, że mimo większej masy mięśniowej to Bielski zachował więcej tlenu. Konsekwentnie spycha zawodnika z Warszawy pod siatkę. Znowu dyktuje tempo pojedynku. W mojej ocenie runda najbardziej wyrównana, jednak Znowu tą kontrolą klatki Bielski przeważa. Linowski tak samo jak w Rond II więcej kopie po nogach zawodnika z Arachionu, lecz ten zadaje więcej celnych ciosów na głowę. Ponownie przy bardzo wyrównanej rywalizacji na ciosy, dzięki kontroli walki przez 3/4 rundy 10-9 dla Bielskiego.

Całą walkę oceniam na 29-28 dla Krystiana Bielskiego Efektywny strike-ing, agresja, kontrola walki....to trzy najważniejsze kryteria w ocenianiu walk MMA. Walka była ciężka do oceny. Nie zmienia to faktu, że decyzja o wskazaniu zwycięzcy jest słuszna. W następstwie tego, prośba o zmianę werdyktu jest w mojej opinii jest bezzasadna. Niestety. Zostały także naruszone procedury uznane za ogólnie przyjęte podczas gal MMA. Walkę sędziował przyszły przeciwnik razem ze swoim trenerem przegranego zawodnika. Organizator nie wiedział, że za kilka miesięcy ci panowie mają ze sobą zakontraktowany pojedynek. Jest to niedopuszczalne. Niedopuszczalne jest również to, że sędziowie komunikowali się ze sobą podczas zliczania punktów na koniec walki, nie przekazując swojej punktacji każdy z osobna, sędziemu technicznemu, który wypełnia kartę zbiorczą i podaje wynik pojedynku. Niedopuszczalne jest również, kreślenie po karcie punktowej. Budzi to kontrowersje zwłaszcza przy wyrównanych pojedynkach. Zalecam Organizatorowi zmiany składu sędziowskiego na bardziej doświadczony oraz przestrzeganie procedur ogólnie przyjętych zwłaszcza w kwestii sędziowania. Protest przysłużył się do obnażenia błędów proceduralnych w doborze sędziów do poszczególnych pojedynków jak i nie stosowanie się samych sędziów do zasad ogólnie przyjętych w punktowaniu walk MMA oraz prowadzenia przez nich kart punktowych jak i nie konsultowania się podczas zliczania punktacji końcowej. Mam nadzieję, że protest ten przyczyni się do poprawy tych sędziów w swojej pracy oraz zmusi Organizatorów do zatrudniania sędziów bardziej doświadczonych w sytuacjach kiedy na karcie walk znajdują się pojedynki, które są potencjalnie wymagające w ich ocenie.

29:28 dla Bielskiego

Paweł Harasim
-------------------
Nalezy pamiętać, ze każda runda sędziowana jest oddzielnie, jedna runda nie stanowi o całej walce jeśli walka toczona jest na pełnym dystansie. Suma punktow wszystkich rund stanowi o wyniku walki.

#1 runda
10:9 Linowski
runda zdecydowanie dla Karola Linowskiego,
zaznaczyl runde mocnymi ciosami,ktore zachwialy kilkukrotnie Bielskim, zabrakło kropki nad i zeby dac 10:8. Bielski „zarobił” te 9 punktów.

#2 runda
9:10 Bielski
bardzo wyrównana runda, nieznaczna przewaga dla Bielskiego w stojce dodajac presję/kontrolę klatki (3 element, który brany jest pod uwagę wg Unified Rules of MMA zwyciestwo dla zawodnika z Olsztyna/Mlawy

#3 runda
9:10 Bielski
przewaga w stójce, więcej celnych akcji

Cała walka blisko remisu. Walka oceniana była na podstawie zapisu video udostępnionego na kanale YouTube

29:28 dla Bielskiego

Cezary Wojciechowski
--------------------------
#1 runda 10:9 Linowski
obaj zawodnicy zadali duzo ciosów na dystansie całej rundy. Biorąc pod uwagę ilość ciosów i ich celność Linowski trafił zdecydowanie więcej. Walka nie przeniosła się do parteru przy czym zawodnicy nie walczyli w zapasniczym klinczu więc najwazniejszym kryterium oceny pozostaje efektywny striking w ktorym wyraźnie przeważał p. Karol.

#2 runda 10:9 Bielski
Zdecydowanie bardziej wyrównana druga runda pojedynku również w całości toczyła sie w stojce. Obaj zawodnicy zadali w niej podobną ilość celnych kopnięć. Obaj wykazali się podobną agresywnością. Jednak co do ciosów trafiajacych w głowę i korpus w mojej ocenie Krystian Bielski zadał ich więcej. Nie była to duża przewaga, ale miała miejsce. P. Bielski wykazał się większą tzw. kontrolą pola walki tzn napieral na swojego przeciwnika zmuszając go do cofania się. Runde oceniam na 10-9 Bielski.

#3 runda 10-9 Linowski 
Ostatnia runda podobnie jak poprzednie przebiegała w całości w stojce. Obaj zawodnicy wyprowadzili dużo ciosów. Większość z nich trafiała na garde, jednak spośród tych ktore doszly celu w mojej ocenie Karol Linowski trafił nieznacznie więcej. Do tego trafił zdecydowanie więcej niskich kopnięć. Agresywność oceniam na podobny poziom. Krystian Bielski w odroznieniu od drugiej rundy nie kontrolował pola walki tak zdecydowanie. Runda nr 3 byla bardzo wyrównana jednak w mojej ocenie wygrał ją Linowski 10-9.

Walka była oceniana przeze mnie na podstawie zapisu video.

29:28 dla Linowskiego

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.