BEST OF 2018: ZAWODNIK ROKU TOP 5

Redakcja, Informacja własna

2019-01-08

Podsumowujemy dalej rok 2018 w polskim MMA. Przechodzimy do kategorii zawodnik roku. Mimo, że w zeszłych 12-stu miesiącach nie mieliśmy spektakularnych sukcesów w męskim MMA jeśli chodzi o triumfy na obcej ziemi, to był to z pewnością dobry rok dla kilku zawodników.

5. Piotr Strus (Berkut Warszawskie Centrum Atletyki)

Podopieczny Roberta Jocza w zeszłym roku jako pierwszy Polak w historii zawalczył o pas organizacji Absolute Championship Berkut, obecnie przebrandowanej na Absolute Championship Akhmat. Mimo porażki z Albertem Duraevem postanowiliśmy go umieścić nad Marcinem Tyburą. Po doskonałym 2017-stym roku, w którym większość serwisów zajmujących się MMA uznało go najlepszym zawodnikiem na polskim rynku. W roku 2018 Strus zaczął od zwycięstwa przez niejednogłośną decyzję z Fernando Gonzalezem i później zaczęła się opera mydlana związana z zakontraktowaniem walki o pas. Dwukrotnie przekładano galę w sierpniu i ostatecznie do walki doszło we wrześniu. Właśnie to dojście do pasa było według nas decydujące przy wyborze Piotra na piątym miejscu przed Marcinem Tyburą, który przegrał z Derreckiem Lewisem i pokonał Stefana Struve’a.

4. Daniel Skibiński (Ankos MMA Poznań)

Podopieczny Andrzeja Kościelskiego miał doskonały rok. Zwycięstwa nad byłym mistrzem FEN w wadze lekkiej, Davy’m Gallonem, później fenomenalny nokaut, który zafundował Włochowi, Giovanniemu Melillo i zwieńczenie niezwykle udanego roku zwycięstwem z Pawłem Pawlakiem w walce o pas mistrza Babilon MMA. Nie ma wątpliwości, że Daniel Skibiński w zeszłym roku był wyróżniającym się zawodnikiem na polskiej ziemi. Czekamy na większe testy dla Daniela, być może Cage Warriors i walka o pas w organizacji, która jest przepustką do UFC lub od razu występy dla światowego giganta. Mamy nadzieję, że Paweł Kowalik tak pokieruje karierą swojego podopiecznego, że ta wystrzeli jak z procy. 

3. Tomasz Narkun (Berserker’s Team Stargard)

Dwa zwycięstwa nad legendą polskiego MMA, Mamedem Chalidowem to zdecydowanie największe sukcesy w karierze podopiecznego Tomasza ‘Pająka’ Stasiaka i Piotra ‘Bagiego’ Bagińskiego. Zawodnik Berserker’s Team w pierwszej walce zbierał razy od bardziej doświadczonego rywala, by w końcu poddać przeciwnika. W drugiej walce wszystko już wyglądało inaczej i sędziowie opowiedzieli się za Narkunem. Na pewno był to fenomenalny rok dla Narkun Team i mamy nadzieję, że w przyszłym Tomek dostarczy nam jeszcze więcej emocji.

2. Mateusz Gamrot (American Top Team)

Doskonały rok zapaśnika z Kudowy Zdroju, który został zawodnikiem MMA wieńczyło zdobycie drugiego pasa mistrza KSW, tym razem w wadze piórkowej. ‘Gamer’ to zdecydowanie jeden z najlepszych polskich chwytaczy, o czym świadczy nie tylko zwycięstwo nad Koike Erbstem ale przede wszystkim sukcesy w zmaganiach w ADCC, gdzie rywalizował z najlepszymi chwytaczami na świecie. Dwie walki w 2018 roku, zakończone zdecydowanymi wiktoriami każe nam umieścić Mateusza na drugim miejscu. 

1. Jan Błachowicz (Berkut Warszawskie Centrum Atletyki)

Nikt nie ma wątpliwości, że rok 2018 należał w pełni do Jana Błachowicza. Podopieczny Roberta Jocza kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa przybliżając się do upragnionej walki o pas mistrza UFC w wadze półciężkiej. Wygrane nad Jimim Manuwą i Nikitą Kryłowem wywindowały Janka na czwarte miejsce w rankingu UFC i przyczyniły się do wzięcia go pod uwagę w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli umieścić Janka również na pierwszym miejscu ale już jako championa dywizji półciężkiej.