ZMARŁ LEGENDARNY BOKSER LUCJAN TRELA

Wczoraj wieczorem w Stalowej Woli zmarł legendarny Lucjan Trela, wielokrotny mistrz Polski w boksie i olimpijczyk. Miał 76 lat.

Lucjan Trela urodził się 25 czerwca 1942 roku w Turbi w powiecie stalowowolskim. Jego kariera była związana z klubem Stal Stalowa Wola, który reprezentował w wadze ciężkiej. Trela zdobył pięć tytułów mistrza Polski (1966, 1967, 1968, 1970, 1971), jeden srebrny medal tego turnieju (1972) i cztery brązowe (1962, 1965, 1974 i 1975). Dwukrotnie startował w mistrzostwach Europy – w Rzymie w 1967 i w Belgradzie w 1973, oba starty zakończył na ćwierćfinałach. 

Najbardziej znaną walką Treli pozostało starcie z wielkim George'em Foremanem, późniejszym czempionem zawodowym. Polak walczył z nim w eliminacjach turnieju bokserskiego podczas igrzysk w Meksyku w 1968 roku. Niejednogłośna porażka Treli (4:1) była dla wielu obserwatorów kontrowersyjna. Sam Amerykanin przyznawał, że Polak był rywalem niezwykle trudnym, warto też dodać, że walka z Trelą była jedyną, której złoty medalista Foreman nie wygrał na tamtych igrzyskach przed czasem.

Mistrz ze Stalowej Woli był ''ciężkim'' unikatowym - mierzył zaledwie 172 centymetry wzrostu, ważył 86 kilogramów. Nie przeszkadzało mu to jednak rywalizować z czołowymi pięściarzami Europy i świata. Nierzadko wychodził z tych potyczek zwycięski dzięki ogromnemu sercu do walki i - przede wszystkim - połączeniu siły fizycznej z umiejętnościami.

Lucjan Trela stoczył 275 walk, z czego 220 wygrał, 11 zremisował i 44 przegrał (bilans w reprezentacji Polski 11-5). Po zakończeniu kariery parał się trenerką. Od czasu przejścia na emeryturę ledwo wiązał koniec z końcem i ciężko chorował. 

W pamięci kibiców zapisze się jako jeden z najlepszych pięściarzy wagi ciężkiej w historii Polski.

Cześć Jego Pamięci.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.