TAEKWONDO: 33 MEDALE BIAŁO-CZERWONYCH W SOCZI

Redakcja, Informacja własna

2019-06-13

Świetne informacje napłynęły z czarnomorskiego Soczi, gdzie Polacy bardzo dobrze spisali się w X Otwartym Pucharze Europy w taekwon-do. Biało-Czerwoni zdobyli 33 medale, w tym 9 złotych, 11 srebrnych i 13 brązowych. To dało im 2 miejsce w klasyfikacji generalnej za Rosją. Wśród klubów najlepszy był LKS Sparta Głubczyce) przed Combat Sports Academy Dąbrowa Białostocka.

W hali Lodowego Pałacu Olimpijskiego, gdzie w 2014 roku o medale Zimowych Igrzysk walczyli łyżwiarze figurowi, rywalizowało 438 zawodników i zawodniczek z ok. 30 krajów, w tym 27 Polaków z 5 klubów – Ludowy Klub Sportowy Sparta Głubczyce, Combat Sports Academy Dąbrowa Białostocka, Rybnickie Centrum Sportów Walki "Taekwon-do Fighter - TKM", Miński Klub Sportowy Taekwon-do Mińsk Maz., RCSW Tekwon-Do Fighter TKM Rybnik i Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion Nowy Dwór Maz. Wszyscy podkreślali rolę samorządów i sponsorów w organizacji wyjazdu do Rosji. Organizatorem zawodów była Europejska Federacja Taekwon-Do kierowana przez prezydenta Tadeusza Łobodę.

Rosjanie zdominowali turniej w Soczi zdobywając 161 medali, z czego 50 złotych, ale ze znakomitej strony zaprezentowali się przedstawiciele naszych klubów. LKS Sparta Głubczyce wywalczył 15 krążków – 6 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych.

- Na najwyższym stopniu stanęli w walkach Karolina Konik -62kg i Bartosz Słodkowski +85kg, Paulina Szpak i mój syn Michał Jano w układach oraz drużyny męska i żeńska w walkach. Miałem nadzieję, że zwyciężymy w zawodach Pucharu Europy, choć wiadomo, że w trakcie rywalizacji wiele się może wydarzyć. Z pewnością z naszego klubu wyróżnili się Karolina Konik i Bartosz Słodkowski – mówił Daniel Jano, trener najlepszego klubu Pucharu Europy.

12-krotnie na podium w Soczi stawali reprezentanci Combat Sports Academy Dąbrowa Białostocka. – Z naszego klubu pierwsze miejsca zajęli Martyna Pietrzeniec w walkach do 56 kg seniorek stopni mistrzowskich i drużyna kobiet w walkach. W finale pokonaliśmy Rosjanki. Ponadto sześcioro naszych zawodniczek i zawodników wywalczyło drugie pozycje, m.in. dwa srebra wywalczyła uczestniczka niedawnych Mistrzostw Świata Marta Mysur - w walkach do 68 kg seniorek i w układach formalnych stopni mistrzowskich IV-VI DAN – powiedział trener Tomasz Leszkowicz.

- Wszyscy podopieczni zostawili sporo sił, potu i trochę krwi na matach w Soczi. Nasz start w Pucharze Europy możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku – dodał szkoleniowiec.

Sportowcy z Mińsk Mazowieckiego zdobyli po 1 medalu srebrnym i brązowym, a z Rybnika i Nowego Dworu Mazowieckiego po 1 brązowym. Z tym, że Nikola Wita z Rybnickiego Centrum Sportów Walki "Taekwon-do Fighter - TKM" startowała w Combat Sports Academy. Sięgnęła po złoto w walkach drużynowych, srebro w walkach 62kg i układach drużynowych seniorek II Dan i brąz w indywidualnych układach. Trener i zawodnik klubu z Rybnika Łukasz Kubiak zdobył brązowy medal w walkach 63kg.

- Jako trener jestem bardzo, zadowolony zdobyliśmy aż 5 medali i niewiele zabrakło do kolejnych. Dziękujemy naszym parterom – przyznał Łukasz Kubiak.

W zawodach kadetów i dzieci świetnie spisała się Karolina Łuniewska, córka trenera reprezentacji Jacka Łuniewskiego. Wygrała walki kadetek (12-14 lat) w wadze -48kg i zajęła 2 lokatę w układach.