PIERWSZE AMATORSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA LETHWEI

W dniach 24.03-27.03 2021 roku, odbędą się w Warszawie pierwsze Otwarte Amatorskie Mistrzostwa Świata Lethwei.

W boksie birmańskim walka toczy się wyłącznie w stójce, dopuszcza się ciosy pięściami, łokciami, kolanami i głową. Ponadto dozwolone są podcięcia i rzuty.

Organizatorzy zapowiadają kilka zmian w stosunku do zawodowej odmiany tego sportu:
- Małe rękawice
- Ochraniacze na głowę, piszczele i łokcie
- Kategorie wagowe i wiekowe

Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: lethwei.poland@wp.pl

Boks birmański, znany także jako lethwei lub lethwae, to rodzaj kick-boxingu pochodzący z Birmy (obecnie Mjanma). Boks birmański jest pod wieloma względami podobny do pokrewnych dyscyplin z krajów sąsiedniego rejonu Azji Południowo-Wschodniej, jak do tomoi z Malezji, do pradal serey z Kambodży, a przede wszystkim do boksu tajskiego. Od boksu tajskiego różni lethwei dopuszczalność uderzeń głową. Boks birmański uważa się za bardziej ekstremalny. Istnieją zapisy dotyczące walk w lethwei z czasów cesarstwa Pyu w Birmie. Armie dawnej Birmy z powodzeniem używały lethwei, bando i jej zbrojnej wersji banshay w wielu zwycięstwach nad sąsiednimi krajami.

Zawodnicy walczą bez rękawic ani innych ochraniaczy, jedynie owinąwszy swoje ręce w kawałki materiału z konopi lub gazy. Reguły są zbliżone do boksu tajskiego, lecz zezwalają i zachęcają zarówno do wszystkich rodzajów obaleń, jak i uderzeń głową. Walki tradycyjnie odbywały się na zewnątrz pomieszczeń, na klepisku, lecz obecnie toczą się głównie na ringu. Popularne techniki boksu birmańskiego obejmują kopnięcia, kopnięcia kolanem, ciosy łokciami, głową, rękami, a także obalenia. Dawniej, niekiedy również gryzienie i dłubanie było dozwolone.

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.