KSW 56: TYPOWANIE

Przed nami kolejna, pięćdziesiąta szósta już gala KSW. W walce wieczoru zmierzą się legenda polskiej sceny MMA Michał Materla oraz debiutujący w kategorii średniej mistrz dywizji półśredniej Roberto Soldic. W co-main evencie sobotniego wydarzenia dojdzie do pojedynku o pas mistrzowski w wadze półciężkiej, w którym panujący na tronie tej kategorii od 2015 roku Tomasz Narkun, skrzyżuje rękawice z niepokonanym w zawodowym MMA Ivanem Erslanem. Oprócz tego będziemy świadkami jeszcze sześciu innych ciekawie zapowiadających się pojedynków.

Typowanie:

Andrzej Grzebyk vs Marius Zaromskis

Pozyskanie legendy w osobie Mariusa Zaromskisa jako rywala dla mistrza kategorii półśredniej Roberto Soldica było nieco zaskakujące, choć biorąc pod uwagę uprawiany przez KSW od wielu lat szalony matchmaking, nie było niczym nadzwyczajnym. Decyzja ta spotkała się wówczas ze sporą krytyką, głównie ze względu na fakt, że 40-letni The Whitemare najlepsze lata ma już za sobą, poza tym byłby to jego debiut w organziacji. Do walki z Soldicem ostatecznie nie doszło, a włodarze KSW nie zrezygnowali z usług Litwina. O ile walka z Robocopem „rankingowo” nie miałaby najmniejszego sensu, o tyle zestawienie Zaromskisa z mającym za sobą udany debiut w największej polskiej organizacji Andrzejem Grzebykiem, wydaje się mieć nieco więcej sensu i być ciekawą, choćby z marketingowego punktu widzenia opcją. Mimo że były mistrz organizacji DREAM, który toczył w przeszłości boje dla takich organizacji jak Strikeforce czy Bellator i mierzył się m.in. z Nickiem Diazem czy Evangelistą Santosem, to bez wątpienia legenda tego sportu, uważam, że będzie to łatwa przeprawa dla Andrzeja Grzebyka. Wydarzenia, o których wspomniałem powyżej, miały miejsce przeszło dekadę temu, a Zaromskis w ostatnich latach nie był zbyt aktywny. Po przegranej podczas gali Bellator 132 w 2015 roku z solidnym Fernando Gonalezem, powrócił po czterech latach, pokonując mogącego się „pochwalić” zawodowym rekordem 0-1 Aliaksandra Danilchenko. Grzebyk oprócz ogromnej przewagi warunków fizycznych, będzie zdecydowanie bardziej eksplozywny i będzie dysponował lepszą kondycją. Walka nie powinna potrwać zbyt długo i raczej nie ma co liczyć w niej na niespodziankę, którą pomijając mało prawdopodobny scenariusz wygranej Litwina, byłoby to, że potrwa pełen dystans.

Typ: Andrzej Grzebyk przez TKO w 1. rundzie

Karolina Owczarz vs Justyna Haba

Pozycja tego pojedynku w karcie walk tej gali podkreśla fakt, że w Karolinie Owczarz pomimo niewielkiego doświadczenia w MMA drzemie ogromny potencjał medialny. Jej rywalka Justyna Haba również stawia w zawodowym MMA dopiero pierwsze kroki i z pewnością ogromnym wydarzeniem będzie dla niej fakt, że w swoim debiucie dla organizacji KSW zawalczy w jednej z najważniejszych walk wieczoru. Większym wyzwaniem niż dla Owczarz, która miała już okazję walczyć dla KSW na dużych galach. I choćby z tego względu, to Owczarz jest faworytką tego starcia. Haba wywodzi się ze sportów uderzanych i mimo, że jej rywalka miała w przeszłości przygodę z boksem amatorskim, to Lara Croft będzie miała przewagę w tej płaszczyźnie. Trenująca na co dzień w łódzkim Shark Top Team Owczarz w swoich dotychczasowych pojedynkach pokazała, że znakomicie odnajduje się w walce w parterze i tu upatrywałbym jej szans na zwycięstwo w tym starciu. Haba prawdopodobnie nie uniknie na początku walki przysłowiowego „spięcia”, wynikającego z powagi sytuacji i to może kosztować ją porażkę z bardziej obytą z emocjami, związanymi z walką w okrągłej klatce KSW Karoliną Owczarz. Mająca możliwość regularnego sparowania w łódzkim teamie z takimi zawodniczkami jak Karolina Kowalkiewicz czy Karolina Wójcik, Owczarz nie będzie obawiać się mniej doświadczonej, aniżeli wymienione Justyny Haby i co pokazała w poprzednich walkach udźwignie presję, związaną z rangą wydarzenia.

Typ: Karolina Owczarz przez poddanie w 1. rundzie

Tomasz Narkun vs Ivan Erslan

Na papierze faworytem tego starcia jest aktualny mistrz Tomasz Narkun i nie ma co się dziwić, bowiem pochodzący ze Stargardu Szczecińskiego reprezentant Berserkers Team od kilku lat nie daje się zepchnąć z tronu dywizji półciężkiej, pokonując w widowiskowym stylu kolejnych pretendentów. Stójka Żyrafy nie należy do najbardziej poukładanych, ale jest w niej na tyle nieprzewidywalny, że mimo wielu niedoskonałości w technice wyprowadzania ciosów jest niebezpieczny dla każdego rywala. W parterze natomiast jest bez dwóch zdań wirtuozem i w tej płąszczyźnie zupełnie odwrotnie niż w stójce, oprócz ogromnej siły, bazuje przede wszystkim na technice. Narkun jest zdecydowanie bardziej doświadczony od swojego rywala, który w zawodowym MMA stoczył do tej pory dopiero dziewięć pojedynków. Ivan Erslan znany jest przede wszystkim ze swoich umiejętności stójkowych. Wszystkie z ostatnich czterech pojedynków Chorwat wygrywał przed czasem przez ciosy. W swoim debiucie dla organizacji KSW podczas gali w Zagrzebiu odprawił w niespełna półtorej minuty Darwina Rodrigueza. Jeśli walka trafi do parteru, to zapewne karty rozdawał będzie Tomasz Narkun, jednak wydaje mi się, że Chorwat ma na tyle dobre defensywne zapasy, że przynajmniej w początkowej fazie tego starcia będzie w stanie utrzymać walkę w stójce i wykorzysta luki Narkuna w tej płaszczyźnie, sprawiając ogromną niespodziankę i nokautując panującego od pięciu lat mistrza.

Typ: Ivan Erslan przez KO/TKO w 1. rundzie

Michał Materla vs Roberto Soldic

Wizualizując sobie ten pojedynek widzę trzy możliwe scenariusze jego przebiegu. Pierwszy to polujący na nokaut od pierwszych sekund Roberto Soldic, mający na uwadze fakt, że Materla w ostatnich pojedynkach miał problemy z mańkutami, a zwłaszcza z obroną przed ich lewym middle kickiem. I biorąc pod uwagę siłę i precyzje ciosów Robocopa, w pierwszym ze scenariuszy, widzę zakończenie walki przez nokaut na Materli w pierwszej rundzie. Druga opcja, to właściwie bardzo podobny scenariusz, ale zakończony ostatecznym przetrwaniem przez Materlę nawałnicy ciosów w pierwszej rundzie i obalenie wyczerpanego Soldica w rundzie drugiej, złapanie go w krucyfiks i zakończenie przez ciosy bądź poddanie firmową gilotyną lub trójkątem rękoma. Roberto Soldic jest z pewnością lepszym strikerem, niż ostatni rywal Michała – Aleksandar Ilić i z pewnością ma lepsze defensywne zapasy, więc o obalenie mistrza kategorii półśredniej nie będzie tak łatwo, a jeśli ma się Materli ta sztuka udać, to właśnie w sytuacji, w której Soldic, mówiąc kolokwialnie się wystrzela, dążąc do nokautu i opadnie z sił. Ostatni, trzeci, wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz, to spokojny, podchodzący z szacunkiem do umiejętności, siły fizycznej i wytrzymałości Michała Materli Chorwat, metodycznie rozbijający byłego mistrza kategorii średniej w stójce i unikający wejścia z nim w klincz. Przewiduje w tej walce skończenie, ale mimo, że Roberto jest bardziej eksplozywny, dynamiczny i ma bardziej poukładaną stójkę od Cipao, to myślę, że nie będzie starał się za wszelką ceną znokautować go w pierwszej rundzie i ta sztuka uda mu się dopiero w dalszej części pojedynku.

Typ: Roberto Soldic przez KO/TKO w 3. rundzie

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.