OSTATNIE DZIAŁO W GLIWICACH

Adrian Mrówka, Nagranie własne

2021-12-06

W tym roku nad wyraz dużo działo się w Gliwicach. Zapraszamy na podsumowanie pięściarskiego roku. Na imprezie znajda się prawdziwe, żywe ikony boksu - Mistrzowie z Tokio Marian Kasprzyk i z Montrealu Jerzy Rybicki, a dołączy do nich młody Olimpijczyk Damian Durkacz.

W najbliższą sobotę zobaczymy przede wszystkim przyszłość boksu olimpijskiego. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę 11 grudnia od godziny 10:30 na dwóch ringach, a wszystko wskazuje na to, że równie bogato obsadzona będzie rywalizacja podczas PZO Boxing Day . Poprzednia, siódma edycja zgromadziła blisko ćwierć tysiąca zawodników z czterech krajów - retrensmisja w artykule TUTAJ >>>

To już ósma, tym razem finałowa edycja za rok 2021 pod wodzą Henryka Wilka, zamienia się w bogatą pięściarską imprezę. Hala przy Jasnej 31 >>>, powoli staje się tętniącą czystą sportową rywalizacją mekką pięściarstwa.

Idea organizacji turniejów dla młodych adeptów boksu nie jest nowa, ale „PZO Boxing Day” jest wyjątkowy, dlaczego?

- Wcześniej organizowaliśmy turnieje typu „Pierwszy krok bokserski”, były sparingi, na które zapraszaliśmy inne kluby, ale możliwość zorganizowania cyklicznego turnieju pojawiła się, gdy klub nawiązał współpracę z Przedsiębiorstwem Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. z Gliwic. Dzięki uprzejmości pani Prezes Magdaleny Budny i zaangażowaniu Prezesa Rady Nadzorczej – PZO - pana Janusza Marcinowa mogliśmy wspólnie stworzyć projekt, który nazwaliśmy „PZO Boxing Day by GUKS CARBO” - wyjaśnia Henryk Wilk – wiceprezes GUKS Carbo.

Sponsorem tytularnym cyklu zawodów „PZO Boxing Day” dla Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego CARBO jest Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach (PZO Sp. z o.o.). Spółka we wrześniu 2020 roku zmieniła nazwę i w nowej odsłonie prowadzi działania nie tylko w zakresie zagospodarowania odpadów ale również w temacie edukacji o charakterze ekologicznym m.in. właśnie poprzez działalność sponsoringową. Podczas każdych zawodów cyklu Spółka stara się „przemycić” merytoryczne treści związane z tematyką ekologii i segregacji odpadów, zachęcając tym samym uczestników do wgłębienia się w problematykę tematu.

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć Klub ze względu na to, jak mówi Pan Janusz Marcinów - Przewodniczący Rady Nadzorczej PZO Sp. z o.o., że „boks to dyscyplina olimpijska. Sport trudny, wymagający wiele od strony fizycznej, psychicznej, motywacji, uporu i konsekwencji każdego zawodnika. Gliwicki Klub odrodził się 20 lat temu kiedy boks zniknął z mapy sportowej naszego miasta i uważam, że należy to docenić. Przedstawiciele i trenerzy GUKS CARBO ciężką pracą, zaangażowaniem i poświęceniem odbudowali w mieście boks jako dyscyplinę sportową. Stworzyli w Gliwicach Klub, w którym ogromna ilość dzieci i młodzieży często z trudnych środowisk ma możliwość w zdrowej, sportowej rywalizacji dążyć do swoich osobistych sukcesów. To są niezwykle istotne aspekty, które wpływają na rozwój lokalnej społeczności - i tym właśnie kierowało się PZO Sp. z o.o. podejmując decyzję o wsparciu GUKS CARBO” – wyjaśnia Janusz Marcinów.

Siódma edycja odbyła się w październiku i była rekordowa pod każdym względem. Wzięło w niej udział bowiem aż 240 zawodniczek i zawodników z Austrii, Czech, Słowacji i Polski. Na dwóch ringach stoczono 120 walk.

- Takiego turnieju nie ma w tej części Europy, dlatego bardzo chętnie przyjeżdżamy do Gliwice by wziąć w nim udział. Poziom jest bardzo wysoki, ale też jest możliwość, aby początkujący bokserzy zrobili swój pierwszy krok na ringu. Każdy może się więc wykazać - mówi Stanisłav Ivanov - trener i prezes – Boxing Club Ostrava.

Turniej jest tak zorganizowany, aby mogli w nim wziąć udział zarówno początkujący adepci boksu jak i zaawansowani zawodnicy. Najmłodsi, którzy walczą na ringu w towarzyskich pojedynkach to adepci boksu. Ograniczeń w górę już nie ma. Oczywiście tak dobiera się przeciwników do walk, aby szanse były jak najbardziej wyrównane, przez to pojedynki są bardzo zacięte i widowiskowe.

Jako, że zawody odbywają się w Gliwicach, a gospodarzem jest GUKS Carbo, to największą reprezentację wystawia właśnie ten klub, a to w konsekwencji przekłada się na podwyższenie poziomu sportowego. W zawodach, które odbędą się 11 grudnia nie zabraknie też medalistów mistrzostw Polski. Na pewno na ringu zobaczymy Jakuba Stępniaka, Sebastian Kawuloka, Oliwię Załuską a także brązową medalistkę mistrzostw Europy Juniorów – Kingę Rewińską. Swój udział zapowiedzieli również reprezentanci Czech, Słowacji i Niemiec, ale ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną ich udział zostanie potwierdzony tuż przed zawodami.

- W tej ostatniej w tym roku edycji weźmie udział 120 zawodniczek i zawodników. Ze względu na pandemię ograniczyliśmy ich liczbę. Turniej też będzie rozciągnięty w czasie. Pojedynki będą się toczyć na dwóch ringach. Główną walką ma być starcie Lidii Fidury, ale tu jest problem ze znalezieniem jej rywalki. W Polsce Lidia nie ma sobie równych – tłumaczy Henryk Wilk.

Organizatorzy przewidzieli też uhonorowanie najlepszych pięściarek i pięściarzy z poprzednich siedmiu edycji pucharami. Ta uroczystość odbędzie się około godziny 15:00. Cały turniej rozpocznie się o godzinie 10:30, a zakończenie jest planowane około godziny 18:00. Wstęp na zawody jest bezpłatny, ale ze względy na pandemię liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Transmisja na żywo odbędzie się za pośrednictwem kanału YT PZB.

PZO Boxing Day by GUKS CARBO