PIOTROWSKI, MAREK

"Rzeczy łatwe są nic nie warte. Tylko to co przychodzi trudno ma sens".

Marek "The Punisher" Piotrowski - ur. 14 sierpnia 1964 r. jest chyba najbardziej utytułowanym kickboxerem i bokserem w historii Polskiego Sportu. I choć jest to postać mało znana, szczególnie młodszym - tym którzy usłyszeli o nim choć raz, nazwisko Piotrowski zapadło głęboko w pamięci.

Polska

Pierwsze sukcesy w sportach walki zapoczątkował od Karate Kyokushin, gdzie w 1984r. zdobył tytuły Mistrza Polski juniorów by w rok później powtórzyć ten sukces w kategorii seniorów. W karate wyszedł zwycięsko ze wszystkich 13stu pojedynków które stoczył.

Wyjazd do USA

W 1987 roku zdecydował się na wyjazd do USA by rozpocząć karierę zawodową. Piotrowski, jako nieznany zawodnik, rozpoczyna treningi w Chicago. Pozycję lidera w Sali gimnastycznej zawdzięcza morderczym treningom, których nie opuszczał nawet wtedy, gdy dzień wcześniej, podczas sparingu partner złamał mu nos.

Głośno o Marku Piotrowskim zrobiło się po jego pierwszej wygranej walce z Markiem Roufusem. Zwycięstwie odniesionym nad niepokonanym kickbokserem, w którym nie przeszkodził nawet własny knockdown. Ale prawdziwą sławę przyniosła mu wygrana z Donem „The Dragonem” Wilsonem. Pasjonująca, 12-rundowa walka, na zawsze zapisała się w historii światowego Kick-Boxingu. Nikt nie spodziewał się, że ten młody, nieznany szerszej publiczności zawodnik z Polski, krzyżując rękawice z gwiazdą kina akcji i ikoną światowego kickboxingu, podejdzie do walki jak równy z równym, do samego końca walki pewnie krocząc po zwycięstwo. Fenomenalne kombinacje bokserskie, szybkie, zaskakujące backfisty i mocne kopnięcia zapewniły Piotrowskiemu wygraną na punkty, sławę i nazwisko które było wtedy na ustach wszystkich.

Marek Piotrowski przegrał tylko dwie walki w swojej karierze. Rewanżową, z Markiem Roufusem, oraz z holendrem Robem Kamanem w odmianie low-kick. I to chyba właśnie jego przegrane najlepiej definiują jak ogromnej klasy i niezłomnego charakteru był fighterem. Na walkę z Roufusem zgodził się mimo rodzinnych problemów, przygrywając ją przez ciężkie KO w drugiej rundzie. Druga przegrana walka, w niezwykle brutalnej odmiana low-kick, w której Piotrowski nie miał doświadczenia, kosztowała go wiele zdrowia. Holender, wyczuwając że obrona przed niskimi kopnięciami jest słabą stroną Marka, raz po raz atakował uda Piotrowskiego. Polski zawodnik, mimo że już nie tylko nie mógł odpowiedzieć walką, nie mógł nawet chodzić, nie poddał walki. Zatrzymać mógł go tylko nokaut techniczny, który nastąpił w 7 rundzie. Marek Piotrowski nigdy nie odpuszczał, nawet wtedy gdy bardzo boleśnie miał przekonać się o tym że od początku skazany był na przegraną. Po tej przegranej, rozpoczął powrót na szczyt, zdobywając pasy mistrzowskie najważniejszych federacji.

Od tego czasu nie przegrał żadnej walki. Ostatnią swoją walkę , w boksie zawodowym stoczył ciągle niepokonany, po 21 wygranych, zawieszając karierę z powodów zdrowotnych w 1997r.

W 2007 roku Jacek Bławut dla telewizji HBO nakręcił film biograficzny o Marku Piotrowskim pt. „WOJOWNIK”. Film niezwykle inspirujący, motywujący, zawierający więcej życiowej mądrości niż najgrubsza encyklopedia. Film również o życiu prywatnym i ciężkich chwilach w życiu Marka Piotrowskiego, film który zobaczyć powinien każdy, kto swoje życie związał ze sportami walki.

Podsumowanie kariery Marka Piotrowskiego:

Kyokushin: Mistrz Polski juniorów i seniorów
Kick-Boxing WKAO: Mistrz Polski, Puchar Świata, Mistrz Świata
Kick-Boxing PRO: Dziewięciokrotny Mistrz Świata ISKA, KICK, PKC, WAKO PRO, FFKA, WKA
21 zawodowych walk w boksie. Wszystkie wygrane.

Wyróżnienia:

Nagroda Syrenki od miesięcznika Sportowiec za największą niespodziankę sportową 1987
Trzykrotny finalista w Plebiscycie Przeglądu Sportowego „Najlepszy Sportowiec”
Kick-boxer Roku 1989 i 1992 (USA)
Drugi na liście „Największych Kick-Boxerów” lat 80-tych wg prestiżowego magazynu „Fighter” (USA)
Najlepszy Fighter lat 90-tych wg magazynu „Fighter” (USA)
Honorowa Statuetka Stanley Kick-Boxing w 2006 roku

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: cdn
Data: 08-10-2009 14:41:46 
piękny film; kto go jeszcze nie oglądał powinien koniecznie zobaczyć;
ukazane wielkie sukcesy sportowe a zarazem nieszczęście w życiu osobistym tego wielkiego zawodnika; powinien być stawiany młodym jako wzór do naśladowania; osobiście mnie cieszy, że dalej uczy kick-boxingu i może zajmować się tym co z pewnością sprawia mu wiele radości;

najbardziej w pamięć zapadł mi fragment jak mówi ".... a ja ci mówię, wstań i walcz, to twoje życie, największy skarb" Autor komentarza: Pater
Data: 26-06-2010 15:39:20 
Prawda piękny film warto obejrzeć .
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.