EMELIANENKO, FEDOR

Fedor Emelianenko bez wątpienia Król MMA urodził się na Ukrainie w Rubiżne 28 września 1976 ale walczy pod flaga Rosji gdyż w wieku 2 Lat Fedor wraz z rodziną przeprowadził sie do Starego Oskola. Fedor ma troje rodzeństwa siostrę i dwóch braci jeden z nich Aleksander jest również znanym zawodnikiem MMA . Ponadto ich młodszy brat Ivan też chce iść w ślady starszych braci i rozpoczął treningi MMA, które można obejrzeć w serwisie Youtube.

 

Fedor swoją sportową karierę zaczął od judo i sambo w 1997 posiadał już czarny pas w Judo i osiągnął stopień mistrzowski w sambo. Od 1998 roku Fedor był już jednym z najlepszych zawodników sambo na świecie zdobył wszystko co było do zdobycia, Pierwszą walkę na zasadach podobnych do MMA stoczył na Gali RINGS-Rosja vs. Bułgaria w 2000 roku z Martinem Łazarowem,Fedor prowadził w całej walce był aktywniejszy szybszy i lepszy technicznie od Bułgara w 2 minucie 24 sekundzie Fedor skończył Martina duszeniem gilotynowym i zaliczył udany występ w debiucie w MMA. Trzeba tutaj napomknąć, że zasady RINGS były bardzo podobne do starych zasad PANCRASE, gdzie nie można było zadawać ciosów w parterze na głowę przeciwnika. Tak oto Fedor po raz pierwszy pojawił się w świecie do którego należy i którym niepodzielnie włada od kilku lat.

Fedor dostał w końcu angaż w Japonii w organizacji RINGS. Właśnie w niej zanotował swoją jedyną porażkę, niesłuszną zresztą z weteranem gal UFC Tsuyoshim Koshaką. Sędzia nie zauważył przypadkowego uderzenia łokciem Japończyka, który rozciął łuk brwiowy Rosjaninowi i tak doszło do jedynej porażki Fedora w karierze. WRINGS doszło do jeszcze jednej walki Emelianenki, która zakończyła się kontrowersyjnym werdyktem. Chodzi o pojedynek Fedora z Ricardo Aroną, która powinna zakończyć się po dwóch rundach wygraną Brazylijczyka a zakończyła się zwycięstwem Fedora po dodatkowej trzeciej rundzie. Więc jeśli ktoś uważa, że Fedor byłby niepokonalny na zasadach ADCC ten się grubo myli.

23 Sierpnia 2002 Fedor rozpoczyna kariere w  największej organizacji MMA Pride pierwszą walkę toczy z Semmym Schiltem którą  wygrywa przez jednomyślną decyzja sędziów. Po tej walce Rosjanin powiedział, że Schilt był jego najtrudniejszym przeciwnikiem w karierze i do dzisiaj nie zmienił zdania. Fedor stoczył w Pride wiele emocjonujących pojedynków 3 walki z Big Nogiem uznawane są za jedne z najlepszych pojedynków Fedora i w ogóle w całej historii PRIDE,  walka z Mirko Cro Copem gdzie Fedor pokazał się trochę z innej strony. Zobaczyliśmy go jak dominuje nad Chorwatem w stójce co nie udało się w PRIDE żadnemu innemu fighterow. Właśnie to świadczy o mistrzostwie Fedora. Sposób zwycięstw. Nogueira był pokonany w parterze Cro Cop w stójce więc obaj polegli w tej płaszczyźnie w której jedynie mieli szanse wygrać. Fedor był bardzo blisko przegranej w walce z weteranem japońskich ringów MMA Kazujukim Fujitą kiedy to odbijający sie od lin Japończyk trafił prawym sierpem Emelianenkę, który  po tym ciosie zachwiał sę na nogach, jednak popisał się wielkim spokojem i przeczekał trudny dla siebie okres w klinczu. W końcu Fedor wygrał z Fujitą przez duszenie zza pleców .

Rosjanin pokazał Kohsace ze jego zwycięstwo było tylko wypadkiem przy pracy wygrywając z nim na gali PRIDE Bushido 6 w 2005 roku. Fedor stoczył także dwie  trudne walki w 2006 roku z bardzo doświadczonym Markiem Colemanem i legendą K1 Markiem Huntem, który był bliski poddania Fedora kimurą, co było zaskoczeniem niemalże wszystkich ludzi oglądających tę walkę. Z zapartym tchem oglądaliśmy jak Hunt z grymasem na twarzy wyginał rękę Rosjanina. Trzeba jednak przyznać, ze w powiedzeniach o Samoańczykach jest ziarno prawdy bo przy armbarze Fedora Hunt nnie odklepał tylko przeczekał zły dla siebie okres.

W 2007 roku Pride FC się rozpadło i Fedor musiał szukać "nowej pracy" nie było to trudne bo już wtedy był żywą legenda MMA.w 2007 roku Fedor stoczył walkę na gali Bodog - Clash Of The Nations z Mattem Lindlandem która wygrał zakładając armbar Mattowi. Król w 2007 roku stoczył też walkę na Sywestrowej gali Yarennoka 2007 ze znanym z wielkich gabarytów Hong Man Choiem Którą też wygrał przez Arbmar

W 2008 roku Fedor związał się z Affliction gdzie wygrał dwie walki z byłymi Mistrzami UFC: bardzo szybkie zwycięstwo przez duszenie Timem Sylvią i Andreiem Arlovskim, który przysporzył wiele problemów Fedorowi swoim boksem, kiedy to trenował go Freddie Roach. Arlovskiemu jednak zamarzyło się znokautować Cara MMA latającym kolanem i nadział się na potęrzną bombę prawym, który posłał  znanego z niezbyt mocnej szczęki Białorusina do krainy Morfeusza. Po rozpadzie sie Affliction Fedor związał sie ze Strikeforce gdzie pokonał przez KO niepokonanego Breta Rogersa, po doś wyrównanej walce w której Rogers zaskoczył wszystkich demonstrując ogromną wolę walki i nie małe umiejętności.

Fedor Emelianenko jest w tej chwili bez wątpienia najlepszym zawodnikiem wagi ciężkiej na świecie niezależnie co mówi Dana White. Rosjanin jest pierwszym na liście prezentów, które chciałby od św Mikołaja dostać prezydent UFC. Czy zobaczymy Fedora kiedykolwiek w UFC? Czas pokaże...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Dominic
Data: 11-12-2009 02:40:30 
Legenda !!!!
 Autor komentarza: skoromny
Data: 11-12-2009 03:51:27 
bardzo wporżadku faecet sympatyczny i skromny, na pytanie co by chial zeby zapamiętano o nim jak umrze to to że był dobrym człowiekiem:)
 Autor komentarza: Boyka
Data: 11-12-2009 17:29:41 
Fedor to Faktycznie chyba najskromniejszy Zawodnik tego pokroju w MMA
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.