KAJUKENBO

Kajukenbo powstało między 1947 a 1949 rokiem na Hawajach w Oahu w osadzie Palma. Grupa która stowrzyła ten system samasiebie nazwała "Stowarzyszenie Czarnego Pasa". Składała się ona z pięciu mistrzów różnych stylów walki. Mistrzami tymi byli: Adriano Emperado - kenpo i escrima, Joe Holck - judo, Peter Choo - karate, Clarance Change - wushu, co oznacza chiński boks, oraz Frank Ordonez jiu-jitsu.

Nazwa kajukenbo pochodzi od pierwszych liter stylów, reprezentowanych przez mistrzów KA(karate) JU(judp; jiu-jitsu) KEN(kenpo) BO(boks chiński).

Kenpo stało się podstawą do zbudowania tej sztuki walki. Chociaż zostało w nazwie zdominowane przez boks i escrimę.

W późnych latach 40 XX wieku osada Palma a wszczególności przestrzeń wokół Oahu, była miejscem gdzie bezproblemowo, możnabyło zostać pobitym.

W takim właśnie środowisko dorastało kajukenbo. Głównym założeniem mistrzów było stworzenie uniwersalnego systemu walki, przydatnego ludziom do walki z miejscową przestępczością, jak i marynarzami flotyamerykańskiej, którzy pijni wszczynali awantury.

Ciężki trening i walki, w których wzięli założyciele, doprowadziły do tego, iż szybko zyskali reputację neizniszczalnych street- fighterów.

Gdy wybuchła wojan w Korei 4 mistrzów pozostawiło opiekę i rozwój styl w rękach Adriano Emperado. Ich nadzieje nie zostały zawiedzione. Adriano wraz ze swoim bratem Joe, rozpoczęli nauczanie w otwartych klasach. Nazwali swoją szkołę Kajukenbo Self Defens Institute (Instytu Samoobrony Kajukenbo)

Siła całęgo treningu polegała na realiźmie - tak daleko idącym iż studenci po treningach chodzili skrajnie wykończeni ze złamanymi nosami i kośćmi.

To nie odstraszyło jednak nowych studentów! Właściwie zmotywowałą ich do przyjścia na trening Kajukenbo, co zmusiło Emperado do otwarcia nowej szkoły niedaleko Kaimuki. Poźniej otworzył jeszcze 12 szkół na Hawajach, zdobywając w ten sposób rekord pod względem otwarcia ilości szkół w jednym czasie.

John Leoning, zdobywając czarny pas kajukenbo ucząc się u Adriano Emperado, wywiózł kajukenbo poza Hawaje, gdzie kajukenbo było pielęgnowane i udoskonalnane.

Od początku kajukenbo miało być łatwo przyswajalną i elektryzującą sztuką walki. Czas przemijał a kajukenbo ewoluowało i zmieniało się.

Aktualnie w kajukenbo można rozróżnić 5 głównych gałęzi rozwoju: Kenpo ( Trening Emperado lub tradycyjne),  Tum Pai, Chu'an Fa, Wun Hop Kuen Do, i metoda Gaylorda. Oczywiście istnieją style imitujące kajkukenbo takiej jak CHA-3 i Kenkabo.

Istotą kajukenbo jest to iż uczniowie, nie są zmuszani to imitowania techniki pokazanej przez mistrza. Zachęcani są do pracy nad daną techniką i urozmaicenia jej elementami własnymi. To właśnie czyni ten system walki taki skuteczny.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: cdn
Data: 22-02-2010 11:16:15 
przyznam szczerze, że nie słyszałem wcześniej o tej sztuce walki; nawet mimo, że oglądałem większość odcinków "fight quest" - ten akurat przeoczyłem;
jeśli kogoś interesuje, to podaję linka do tego odcinka, można zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości: http://www.youtube.com/watch?v=qcU_KqwAL98&feature=related
 Autor komentarza: vandaal
Data: 24-02-2010 19:53:32 
Oprócz elementów z escrimy czym różni się od treningów MMA w praktyce?
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.