TAEKWONDO

NAZWA: TAE - stopa, noga KWON - pięść DO - droga, sposób; czyli coś w stylu: „Sztuka wali ręką i nogą”
Nazwa ta po raz pierwszy została użyta oficjalnie w roku 1955.

INFORMACJE PODSTAWOWE:
Taekwondo - sztuka walki wywodząca się z Korei, jak również sport narodowy tegoż kraju; zyskała rangę sportu olimpijskiego, po części dzięki temu, że jest to jedna z najbardziej jednorodnych sztuk walki (dzieli się na ITF, WTF i stosunkowo mało znane GTF, co w porównani, np. z karate daje bardzo niewielkie zróżnicowanie)

Stopnie w taekwondo trochę różnią się od karate. Jest 10 stopni uczniowskich (kup), naliczanych również od dziesiątego. Stopni mistrzowskich (dan) jest dziewięć. 

Na taekwondo składają się elementy takie jak:
1. Układy formalne, czyli Tul* ( poomse**)- ich autorem jest Choi Hong Hi, stworzył on 24 układy, tłumacząc ich liczbę w sposób następujący: "24 układy Taekwon-do symbolizują 24 godziny, jeden dzień lub całe moje życie"
2.Walka –Matsogi (kyorugi)
3.Samoobrona -Hosin Sul
4.Rozbijanie desek i innych twardych przedmiotów- kyokpa2

Taekwondo słynie zwłaszcza z technik nożnych, jako, że podczas treningu szczególną uwagę zwraca się na nogi. Wysokie, obrotowe kopnięcia z wyskoku stanowią niejako symbol, a może nawet synonim taekwondo.
Inną cechą wyróżniającą tę sztukę walki jest „fala”. Polega ona na wykorzystaniu ruchu opadającego ciała jako czynnika przyspieszającego ruch, a co za tym idzie zwiększającego siłę (jak ktoś się interesuje fizyką to wie, że F=am, czyli siła jest równa iloczynowi masy i przyspieszenia). Osobie ćwiczącej, np. karate, może się ten ruch początkowo wydawać dziwny, ale to kwestia przyzwyczajenia. Chociaż muszę przyznać, że ciężko jest się fali nauczyć komuś, kto wcześniej dużo uwagi poświęcił na utrzymanie stałego poziomu ciała i równej linii bioder. Wiem to po sobie. Ale wszystko jest możliwe.

W tej części zawrę jeszcze Teorię Mocy, czyli czynniki, które Choi Hong Hi uznał za podstawę spójności koncepcji ruchu:
1) Szybkość,
2) Masa,
3) Zachowanie równowagi,
4) Koncentracja,
5) Kontrola oddechu.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Podbudowa moralna. Czyli zasady postępowania, które powinny obowiązywać każdego adepta:
1.Uprzejmość (Ye Ui )
2.Rzetelność(Yom Chi)
3.Wytrwałość (In Nae)
4.Samokontrola (Guk Gi)
5.Niezłomny Duch (Baekjul Boolgool)

Z praktyką jak wszyscy wiedzą bywa różnie. 
 

* nazewnictwo z ITF
** nazewnictwo WTF

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Anduina
Data: 26-06-2010 10:16:20 
Od razu chciałam zastrzec, że jest to część artykułu. W kolejnych odcinkach przedstawie historię TKD oraz biografię założyciela.
Jak zwykle czekam na wasze opinie.
 Autor komentarza: czerwony
Data: 26-06-2010 15:36:03 
Dokulałem się w taekwondo ITF do 1 kup... :-)

Ogólnie to jest fajny styl jak się ma 10-12 lat. Natomiast później zaczyna się odczuwać deficyt walki, rywalizacji... Niektóre kluby wzięły na to poprawkę i zreformowały swój plan nauczania; więcej czasu poświęcają na walkę, starty w kickboxingu, k-1, a nawet MMA, a mniej na układy formalne (nikomu do niczego nie potrzebne...nie oszukujmy się) i zdawanie egzaminów...
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.