UFC 1

Pierwsza gala najsłynniejszej na świecie organizacji Ultimate Fighting Championship: The Beggining odbyła się 12 listopada 1993 roku w McNichols Sports Arena w Denver, Colorado. Była toczona na zasadzie turnieju, a zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 $!

W turnieju brało udział 8 fighterów: Gerard Gordeau, Teila Tuli, Kevin Rosier, Zane Frazier, Royce Gracie, Art Jimmerson, Ken Shamrock i Patrick Smith. Każdy z nich posiadał inny styl źródłowy co dawało widzom wspaniały pokaz bowiem, każdy zawodnik nadrabiał braki w jednej płaszczyźnie, umiejętnościami z drugiej, każdy zawodnik wnosił pewną specyfikę walki wyuczoną ze swojego stylu źródłowego, więc jedni byli lepsi w parterze inni w stójce.

Zasady walki były o wiele bardziej brutalniejsze niż te, które obowiązują dziś. Dozwolone były m.in uderzenia łokciami oraz kolanami w parterze, kopnięcia z góry na korpus, nogi czy też głowę przeciwnika znajdującego się w parterze (tzw. sockerkicki) a nawet szarpanie za włosy, uderzenia w krocze czy ataki głową! Nie wolno było jedynie gryźć przeciwnika oraz atakować jego oczu. Walki na tamtych zasadach (a raczej ich braku) mogły chwilami przypominać bardziej bójkę uliczna, niż te widowiska, które obserwujemy dziś na światowych galach MMA. Turniej nie miał podziału na kategorie wagowe (które wprowadzono dopiero w UFC 12), ani nie obowiązywał limit rundowy, walki toczone były więc aż do poddania, nokautu czy też rzucenia białego ręcznika na ring symbolizującego poddanie zawodnika przez swój 'narożnik'.

Zwycięzcą został Royce Gracie, brazylijski mistrz ju-jitsu!

Walki:

  1. Gerard Gordeau vs. Teila Tuli, Gordeau wygrana TKO (kopnięcia w twarz) 0:26 [ćwierćfinał]
  2. Kevin Rosier vs. Zane Frazier, Rosier wygrana TKO 4:20 [ćwierćfinał]
  3. Royce Gracie vs. Art Jimmerson, Gracie wygrana przez poddanie (? ? ?) 2:18 [ćwierćfinał]
  4. Ken Shamrock vs. Patrick Smith, Shamrock wygrana przez poddanie (skrętówka na kolano) 1:49 [ćwierćfinał]
  5. Gerard Gordeau vs. Kevin Rosier, Gordeau wygrana TKO (przerwanie przez narożnik) 0:59 [półfinał]
  6. Royce Gracie vs. Ken Shamrock, Gracie wygrana przez poddanie (gilotyna) 0:57 [półfinał]
  7. Royce Gracie vs. Gerard Gordeau, Gracie wygrana przez poddanie (duszenie zza pleców) 1:44 [finał]

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Martiiiin
Data: 11-04-2011 20:11:02 
Ciekawe, warto przypominać przeszłość, niech się młodzież uczy jak to kiedyś było. Swoją drogą, żałuje że przepisy się pozmieniały, byłoby ciekawiej hehe :)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.