HISTORIA POLSKIEGO MMA - cz. 1 (LATA 1996-2003)

"In the biginning was darkness..", cytując klasyka, wprowadzamy Was w nasz nowy cykl, który ma Wam przybliżyć historię MMA w Polsce. Czas zacząć pierwszą część historii.

Początki wszechstylowej walki wręcz w Polsce nie były łatwe. Pionierem MMA w Polsce był Karol Matuszczak. Rozpoczął on swoją przygodę ze sportami walki już w szkole podstawowej, od treningów Karate, a później spróbował swoich sił w Aikido oraz Judo. Matuszczak został trenerem Aikido, i właśnie to doświadczenie okazało się przełomem w jego życiu.

W 1996r. jeden z jego studentów, który przebywał w USA, przesłał mu kasety z nagraniami pierwszych gal UFC. Na nagraniach zobaczył dominację Royce'a Gracie nad przeciwnikami reprezentującymi inne sztuki walki. Poznaniak zrozumiał, że to właśnie BJJ jest tym, co będzie trenował w przyszłości. Dzięki kontaktowi jaki nawiązał z jednym ze studentów Ricksona Gracie, poznał podstawy nowej dyscypliny.

Podczas eventu poświęconego BJJ, organizowanego w 2000 roku przez Tomasza Guję, wystąpił w walce na zasadach przypominających dzisiejsze MMA. Jego przeciwnikiem w historycznym starciu był Tomasz Jamroz.

WALKA KAROL MATUSZCZAK vs TOMASZ JAMROZ

W 1998r. podczas seminarium prowadzonego przez Karola, do gry wszedł Mirosław Okniński. Postać nietuzinkowa, człowiek obok którego nie można przejść obojętnie. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Co wcale nie umniejsza faktu, że trener Okniński jest ikoną MMA w Polsce.

W 2000 roku założył Klub MMA Warszawa. W 2002 w Warszawie, podczas targów kulturystycznych zorganizował pierwszą oficjalną walkę MMA w naszym kraju. W tym starciu zmierzyli się Grzegorz Jakubowski i Temistokles Teresiewicz. Okniński był również sędzią tej walki. Po 45 minutach ogłoszono remis. Rok później, pod szyldem MMA Polska zorganizował turniej, w którym uczestniczył nie kto inny, jak Maciej Kawulski. Przez kolejne 18 miesięcy odbyło się siedem edycji, w turniejach wystąpili między innymi Antoni Chmielewski czy Michał Materla.

W trakcie wieloletniej kariery, Pan Mirosław prowadził wielu wybitnych fighterów, o których wspomnimy w późniejszych odcinkach. W 2013 roku Mirosław Okniński podczas rozdania nagród Heraklesy 2012, został wprowadzony do galerii sław.

Także w północno-zachodniej części Polski kwitło polskie MMA. W Szczecinie, w 1999 roku powstał klub Berserkers Team. Założycielami klubu byli bracia Mariusz oraz Maciej Linke, Robert Siedziako oraz Piotr Bagiński. Początkowo trenowali oni głównie Judo, ze względu na ich wspólne zainteresowania technikami parterowymi oraz Vale Tudo. Nowy rozdział rozpoczął się, gdy udało im się nawiązać kontakt z wcześniej wspomnianym Karolem Matuszczakiem.

Początki nie były łatwe, lecz należy docenić determinację pionierów w chęci zglebienia wcześniej nieznanych w Polsce stylów walki, często określanych jako „walka bez zasad”. Miały one łatki walk odbywających się potajemnie w podziemiach, czy też porównywanych do walk psów. Środowisku polskiego MMA zajęło wiele lat, aby zmienić ten negatywny wizerunek.

EDIT: Pana Mirosława Oknińskiego przepraszamy, że omyłkowo jako miejsce pierwszej gali podaliśmy Poznań, a nie Warszawę, jak to miało miejsce. Co do pierwszej oficjalnej walki MMA w Polsce napisaliśmy, że była nią ta z 2002 roku.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.